Slavnostní večeře i se španělským týmem, který Češi porazili v O2 areně 3:2 na zápasy díky vítěznému bodu Štěpánka v závěrečné dvouhře, začala v neděli půl hodiny před půlnocí a skončila ve dvě v noci. Pak se čeští tenisté přesunuli do Tretter's baru v centru metropole. "Zpívalo se, tančilo se, všichni byli šťastný a bylo to nádherný," prozradil Štěpánek, který vydržel slavit do pěti do rána.

"Všechno nám dojde postupem času, ale je to něco nezapomenutelného, magického a doufám, že se z toho celý národ raduje," řekl Štěpánek v pondělí dopoledne. Berdych se nebojí, že by týmu nyní chyběla touha po dalším úspěchu. "Nastupovat na dvorec jako vítěz téhle slavné trofeje je dostatečná motivace," řekl Berdych.

K oslavě se časem připojili i někteří členové španělského týmu. "Já se jich 'nedožil', šel jsem spát ve čtyři, ale jen to ukazuje, že mezi sebou bojujeme a necháme vše na krutu, ale jakmile to skončí, tak vycházíme bez problémů," řekl Berdych.

Dnes dopoledne se tenisté s kapitánem sešli na Novotného lávce a nad hučící Vltavou a s Pražský hradem v pozadí se fotografovali se "salátovou mísou" stejně jako o čtrnáct dnů dříve tenistky po titulu ve Fed Cupu. "A hopla!" naznačil Berdych v legraci, že stříbrný pohár Dwighta Davise hodí přes zábradlí do vln.

Focení vítězů Davis Cupu

Štěpánek dostal 253 gratulací na mobilní telefon. "Nebudu jednu vytahovat, všech gratulací si vážím a nejkrásnější to bude oslavit v kruhu rodinném," řekl Štěpánek, kterého vede Petr Korda. S bývalým druhým hráčem světa mluvil hned po výhře nad Nicolásem Almagrem a slyšel i pochvalu, s kterými jinak Korda šetří. "Gratuloval mi a pak mi ještě napsal, že si to sám užívá, což mě zahřálo," řekl Štěpánek.

Berdych i Štěpánek ještě dnes nasednou do letadla a odletí na dovolenou. Oba zamíří za teplem. "To je nejlepší odpočinek. Jak se říká, nohy nahoru a nabrat co nejvíc síly po náročné sezoně," řekl Berdych. "Jsme vysátí jak citroni, potřebujeme vyhřát klouby, odpočinout a vypnout se od světa," doplnil Štěpánek.

Na dovolenou a přípravu na další sezonu mají tenisté něco málo přes měsíc. Berdych se už koncem roku objeví na exhibici v Abú Zabí třeba se Srbem Novakem Djokovičem a Španělem Rafaelem Nadalem, první turnaj ho čeká v Čennaí. Štěpánek začne rok 2013 v Brisbane. "Výhra v Davis Cupu by nám měla dodat obrovské sebevědomí, dá nám něco extra. Chceme na tom stavět," řekl Štěpánek.

Související