Tenistka Klára Zakopalová svedla tuhý, ale nakonec marný boj o třetí turnajový titul v kariéře. V čínském Šen-čenu třicetiletá česká hráčka prohrála ve finále turnaje dotovaného půl milionem dolarů se sedmou hráčkou světa Li Na z Číny 3:6, 6:1 a 5:7.

Zakopalová získala svůj poslední ze dvou titulů v Portoroži v září 2005, ve stejném roce vyhrála i v Hertogenboschi. Dalších devět finálových pokusů jí nevyšlo, přesto se díky účasti ve finále v pondělním žebříčku posune k 23. místu světa a vylepší si osobní maximum, kterým byla 27. pozice z března 2006.

"Gratuluji Li Na k vítězství, hrála výborně," řekla Zakopalová po utkání ale přiznala, že ji porážka mrzí. "Určitě to je dobrý vstup do sezony, ale nikdo není nadšený, když prohraje finále 5:7 ve třetím setu. Ale musím to brát tak, že jsem odehrála pět kvalitních zápasů a je to dobrá příprava na Australian Open," řekla Zakopalová, která už míří na další turnaj do Hobartu. "Byla jsem blízko. Hrát na úvod roku finále je však skvělé."

V souboji třicátnic, Zakopalová je o dva dny starší než Li Na, držela Češka s favoritkou ve výměnách krok. Obě tenistky hrály agresivně a hluboko do kurtu, ale Číňanka v prvním setu lépe podávala a měla více trpělivosti.

Zakopalová dokázala na úvod smazat ztrátu z 0:2 na 2:2 a v páté hře nevyužila dva brejkboly. Pak ale znovu přišla o podání a set ztratila za 45 minut.

Ve druhé sadě Zakopalová tlačila, rozdělovala údery do stran a rychle vedla 4:0. Číňanka pod tlakem dvakrát prohrála podání i kvůli dvojchybě. Jednou si sice Češka ztratila servis, ale druhý set dovedla suverénně do vítězného konce.

Rozhodující sada přinesla drama. Zakopalová začala brejkem, ale následně prohrávala už 2:5. "Za toho stavu Li Na znervózněla a udělala pár chyb, ale bohužel od stavu 5:5 mi nepomohla žádnou chybou a uhrála si to jako šestá hráčka světa," komentovala Zakopalová koncovku utkání s poukazem na to, že se Číňanka v žebříčku WTA posune ze sedmého na šesté místo.

Zápas trval dvě hodiny a čtyři minuty. O jeho vyrovnanosti svědčí i fakt, že Češka vyhrála 88 výměn a soupeřka jen o jednu více.

Finále: Li Na (1-Čína) - Zakopalová (5-ČR) 6:3, 1:6, 7:5.