Potřetí během posledních čtyř let si britský tenista Andy Murray zahraje finále Australian Open. Svěřenec Ivana Lendla v semifinále porazil v Melbourne Švýcara Rogera Federera 6:4, 6:7, 6:3, 6:7, 6:2 a v neděli se o celkový triumf utká s prvním hráčem světového žebříčku a obhájcem prvenství Novakem Djokovičem ze Srbska.

Pětadvacetiletý Murray se první tři sety opíral o skvělý servis. Federerovi v nich povolil jediný brejkbol a díky skvělému pohybu Švýcara přehrával. V prvním a třetím setu získal Murray vždy po jednom brejku a sady ovládl. O druhou ovšem přišel po vyrovnaném průběhu kvůli forhendové chybě v úvodu tie-breaku.

Ve čtvrtém setu už Murray nepodával tak výtečně a Federer toho využil k brejku, vedení 4:1 ale neudržel a ocitl se na hraně vyřazení. Murray podával za stavu 6:5 na vítězství, ale brilantní Švýcar ho k mečbolu nepustil a zas vyhrál tie-break.

Murray se ovšem rychle zkoncentroval, držel se dál své taktiky - precizní hry od základní čáry a skvělého pohybu - a opět získal převahu. Hned v druhé hře páté sady vzal Federerovi servis a tentokrát už o výhodu nepřišel. Třetí hráč světa Murray zápas ukončil přesně po čtyřech hodinách při druhém mečbolu.

Zápas sice rozhodl až v pátém setu, ale i podle statistik byl lepší: na esa vyhrál 21:4, měl 62 vítězných úderů a Švýcar jen 43.

Olympijský vítěz a král loňského US Open Murray si zahraje v Melbourne finále už potřetí v kariéře. V letech 2010 i 2011 odešel z boje o titul poražen.

"Musím se připravit na bolest. A doufám, že to bude náročný zápas, protože to pak bude znamenat, že bude dost dobrý," řekl Murray těsně po semifinálové bitvě k nadcházejícímu zápasu s Djokovičem.

"Byl jsem znám jako ten, kdo velké zápasy nezvládá, ale to všechno změnila olympiáda," tvrdil Murray, který ve finále londýnské olympiády Federera na trávě ve Wimbledonu porazil. Se Švýcarem má pozitivní bilanci 11:9, ale prohrál s ním ve finále US Open 2008, Australian Open 2010 i loňského Wimbledonu.

"Teď jsem znovu ve finále a věřím, že pokud se dostanu do pozice, že budu blízko výhry, tak to bude jednodušší dotáhnout než na olympiádě a US Open," řekl Murray.

S Djokovičem má Murray nepříznivou bilanci vzájemných zápasů 7:10. Porazil ho ve finále loni na US Open, ale prohrál s ním ve finále Turnaje mistrů. "Djokovič zase hraje vynikající tenis a ve finále tu je potřetí za sebou," řekl skotský rodák Murray.

Semifinále: Murray (3-Brit.) - Federer (2-Švýc.) 6:4, 6:7 (5:7), 6:3, 6:7 (2:7), 6:2.