Lukáš Rosol nastoupil k svému prvním daviscupovému utkání a spíš než na hru bude vzpomínat na moment z prvního setu, v němž se mu povedlo zahrát míč mezi nohama. Tento úder proslavil Roger Federer. Švýcarská jednička do duelu 1. kola Davis Cupu nenastoupila, tok ho domácím připomněl Lukáš Rosol alespoň takhle.

"V tréninku se mi to párkrát povedlo, v zápase to bylo poprvé, ale ten game jsem stejně prohrál. Celkově jsem nenašel klíč jak vyhrát," řekl Rosol.

V utkání byl patrný evidentní rozdíl mezi 73. hráčem žebříčku ATP Rosolem a světovou sedmnáctkou Wawrinkou. "Když potřeboval, tak zahrál, a v tom je rozdíl mezi top hráči a tím, proč jsem sedmdesátý. Pracuji na tom, ale zahrát v důležitých momentech se nedá natrénovat. On byl v tomhle silnější," řekl Rosol.

Tomáš Berdych si utkání s Laaksonenem, až 289. v žebříčku ATP, zbytečně zkomplikoval, když vedl 2:0 na sety. Na začátku třetí sady nevyužil tři brejkboly, dvacetiletý soupeř vycítil šanci a v zkrácené hře Berdycha přehrál.

"Výborně podával, zahrál jeden set nad své poměry a pomohlo mu publikum," řekl Berdych, ale větší drama už nepřipustil. Rychle znovu získal kontrolu, v úvodu čtvrté sady uhrál dvanáct míčů ze třinácti a uklidnil se. Zápas ukončil při druhém mečbolu za dvě hodiny a 35 minut.

Čtyřhra bude jako vždy důležitá a po šesti sedmi letech z ní mám poprvé strach," řekl kapitán Jaroslav Navrátil po úvodních dvouhrách, po kterých je očekávaný nerozhodný stav 1:1 a čtyřhra posune jeden tým blíže čtvrtfinále.

Berdych se Štěpánkem v soutěži o 'salátovou mísu' vyhráli dvanáct ze třinácti deblů. Berdych má celkovou bilanci v daviscupové čtyřhře 16:1, vyhrál rovněž s Lukášem Dlouhým, s Martinem Dammem a také s Jiřím Novákem.

"Já to říkám pořád, čtyřhra je strašně důležitý bod a hodně lidí si to neuvědomuje. My se o to půjdeme porvat a vybojovat druhý bod," řekl Berdych. "Věřím, že najdeme zbraň a uděláme dobrý výsledek. Mohlo by to vyjít," věřil i Rosol.

Švýcaři nahlásili dvojici Stanislas Wawrinka, který hladce porazil Rosola, a Marco Chiudinelli. "Wawrinka taky není super deblista, to Tomáš (Berdych) je lepší," věřil Navrátil. "Wawrinka bude určitě jejich silnější článek, ale je tam ještě Chidunelii," naznačil Rosol, který by měl hrát na forhendové straně, možnou taktiku.

Související