Zapomenout na matný úvod sezony se budou snažit české tenistky o víkendu v Ostravě, kde je čekají v prvním kole Fed Cupu Australanky. České hráčky prestižní trofej loni dokázaly obhájit v zápase se Srbkami a i letos věří, že vítězná atmosféra v týmu jim dokáže zvednout náladu i výkony, které srážely hlavně jedničku týmu Petru Kvitovou.

Právě ona podle losu rozehraje utkání v sobotu ve 13 hodin s tenistkou se slovenskými kořeny Jarmilou Gajdošovou, která už dlouho žije v Austrálii. Po nich nastoupí na kurt ostravské ČEZ Arény Lucie Šafářová a Samantha Stosurová.

České tenistky si na Fed Cup věří. Špatnou formu i zranění Šafářové musí překonat - čtěte ZDE

"Je mi to celkem jedno, že začínám. Budu se snažit ulehčit situaci Lucce. Gajdošová je na cestě vzhůru, umí zaskočit kohokoliv. Musím se na to připravit," řekla po losu Kvitová.

Šafářová měla čtyřdenní pauzu kvůli bolestem úponu v koleni a trénovat začala až ve středu. "Už jsem v pořádku. S holkama jsme ve čtvrtek už hrály naplno gamy, koleno drží," tvrdí ale 18. hráčka světa.

V neděli si tenistky soupeřky prohodí. Od 12 hodin se střetnou první hráčky svých týmů Kvitová a Stosurová, poté budou hrát Šafářová a Gajdošová. Do čtyřhry kapitán Petr Pála nominoval Lucii Hradeckou s Andreou Hlaváčkovou, australská strana nasadí nečekané finalistky čtyřhry Australian Open Casey Dellacquaovou a šestnáctiletou Ashleigh Bartyovou.

Osmá hráčka světa Kvitová se s Gajdošovou zatím neutkala, zato s australskou jedničkou Stosurovou má ze tří zápasů stoprocentní bilanci. Líp je na tom se svými soupeřkami i Šafářová: se slovenskou rodačkou Gajdošovou má bilanci 3:2, se světovou devítkou Stosurovou 4:2.

"Češky jsou favoritkami, mají dvě holky ve dvacítce, ale my jsme přiletěly dobře připravené a máme dobrý tým, který soutěže družstev umí," řekla rodačka z Bratislavy Gajdošová, která se v Austrálii provdala a získala tamní občanství. Stihla už se ale i rozvést a po loňském úmrtí matky a několika zraněních se propadla až na 168. místo světového žebříčku.

"Loňský rok pro ni nebyl jednoduchý. Ale angažovala nového kouče, porazila v Brisbane (Italku) Vinciovou a je na cestě nahoru," upozornila Kvitová.

Oporou Australanek bude Stosurová, předloňská vítězka US Open by ale mohla mít potíže s herním pojetím obou levorukých českých singlistek. "Musíme jí to hrát na bekhend, to nemá ráda. Ale o jejích kvalitách není pochyb, je to hráčka, která vyhrála grandslam," shodly se Kvitová a Šafářová.

Ostravský zápas se bude hrát už podle nového pravidla, které za rozhodnutého stavu ruší čtvrtou dvouhru a přednost dostává debl. "Jsme rády, že si zahrajeme. V Praze jsme se při finále nemohly ani ukázat, ale jde o to získat tři body a je jedno jak," řekla Hlaváčková. V neděli by měly s Hradeckou podle losu vyzvat Dellacquaovou a mladičkou Bartyovou. Vzájemnou zkušenost zatím nemají žádnou.

České tenistky obhajují ve Fed Cupu poslední dva tituly, v případě úspěchu narazí na vítěze zápasu mezi USA a Itálií.

Program utkání: Sobota 13.00: Kvitová - Gajdošová, Šafářová - Stosurová. Neděle 12.00: Šafářová - Gajdošová, Kvitová - Stosurová, Hlaváčková, Hradecká - Dellacquaová, Bartyová.