I s vlastním kuchařem poletí čeští tenisté na začátku dubna bojovat o semifinále Davisova poháru. Obhájci titulu sehrají čtvrtfinále v Kazachstánu a v Astaně, kde se zápas uskuteční 5. až 7. dubna, domlouval v uplynulých dvou dnech na inspekční cestě ubytování, stravování i možnosti tréninků Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní.

"Nechceme ponechat nic náhodě, snažíme se o tým postarat co nejlépe, aby vyhrál a postoupil do semifinále, v což věřím," řekl Šafařík. "V Astaně jsem viděl arktickou zimu, všechno pokryté sněhem a ledem a hezkou malou kompaktní arenu pro čtyři tisíce lidí," prozradil.

"Zdá se, že to bude nejobtížnější zápas, který jsme zajišťovali. Je to daleko, východ není jednoduchý, mají tam jiné představy o životě," řekl Miroslav Černošek, šéf České sportovní, která na základě dohody s Českým tenisovým svazem marketinkově zajišťuje pro český tým domácí i venkovní zápasy Davis Cupu a Fed Cupu.

Čtvrtfinále se uskuteční na antuce v Národním tenisovém centru, v kterém Kazaši už pětkrát po sobě vyhráli. Porazili tam třeba Švýcary a letos Rakušany.

A právě Švýcaři, které Češi vyřadili začátkem února v Ženevě, i Rakušané upozorňovali český realizační tým, že jejich hráči měli v Astaně shodně střevní problémy. Proto bylo rozhodnuto, že členem výpravy bude i kuchař.

"Místní restaurace vaří velice tučně a používají typy koření, na které naše evropské trávení není úplně zvyklé, proto bude náš kuchař vařit podle našich zvyklostí," řekl Šafařík. Suroviny se přitom budou pořizovat v Astaně a nemusí se vozit. "Ty jsou tam prý nadstandardní a ve výborné kvalitě," dozvěděl se Šafařík.

Tenistům se snaží pomoci česká ambasáda v Astaně. "Dva dny jsme teď byli v úzkém kontaktu s panem velvyslancem a jeho týmem. Připravují pro nás nadstandardní podmínky," poděkoval Šafařík velvyslanci Bedřichu Kopeckému. S ním už se při zajišťování Davis Cupu jednou setkal. V roce 1999 byl Kopecký velvyslancem v Uzbekistánu, když v Taškentu čeští tenisté vyhráli utkání baráže. "Na to nikdy nezapomenu, to byl můj první Davis Cup a bylo to náročné," řekl Šafařík.

"Díky podpoře ambasády jsme dosáhli toho, že povezeme kuchaře a eliminujeme jakoukoli možnost problémů. Hráči se budou moci plně soustředit na výkon," řekl Černošek. Tenisté budou bydlet v hotelu, ale stravovat se budou jezdit do přibližně deset minut vzdálené rezidence velvyslance. "Je to ve fázi zrodu, ale vypadá to tak," potvrdil Šafařík, který už má typ i na kuchaře, který by mohl tenistům vařit.

Šafaříka i Černoška překvapily náklady, které budou muset v Astaně uhradit. "Nejsou úplně malé," řekl Šafařík. "Je to velice drahé a bohužel se potvrzuje, co známe delší dobu, že Davis Cup i Fed Cup venku je vždycky ztrátový," konstatoval Černošek a náklady na čtvrtfinále v Astaně odhadl na osm až devět milionů korun.

Související