Loňské finále si tenista Tomáš Berdych na antukovém turnaji série Masters v Madridu nezopakuje. Šestý nasazený hráč v semifinále neudržel vedení 4:23 ve třetím setu se Stanislasem Wawrinkou a nakonec se Švýcarem prohrál 3:6, 6:4, 4:6.

Berdych: Nejhorší, co jsem kdy hrál

"Závěr byl z mé strany snad nejhorší, co jsem kdy odehrál. S tím jsem si absolutně nezasloužil vyhrát, a tak to prostě je. Nepodařilo se mi to zvládnout a není potřeba na tom co hledat," řekl Berdych po utkání.

Přitom po pomalejším rozjezdu převzal Berdych ve druhém setu inciativu, začal se mu dařit servis a v deváté hře vzal Wawrinkovi POPRVÉ servis a vzápětí set vyhrál.

V tom rozhodujícím získal český tenista v pátém gamu brejk čistou hrou a o dvě hry později vedl 40:15 při Wawrinkově podání. Míč ho dělil od toho, aby za stavu 5:2 podával na výhru, jenže neuspěl a pak začal chybovatl, prohrál čtyři hry za sebou i celý zápas.

Přitom předtím vyřadil Andyho Murrayho, jenž je od pondělka dvojkou na žebříčku. "Taková výhra mi letos chyběla," řekl v pátek. Po prohře s Wawrinkou dodal: "Mám za sebou další solidní týden. Jsem rád, že jsem nějaké zápasy odehrál, ale když to skončí takovým způsobem, tak to hodně smazává. Musím se z toho sebrat a jít do toho znovu, šlapat dál. Příští týden je další velký turnaj, tohle se budu muset snažit dostat z hlavy co nejrychleji."

Nyní se Berdych přesune do Říma, kde má v prvním kole volno a ve druhém bude jeho soupeřem Uzbek Denis Istomin nebo John Isner z USA.

Ve finále se Wawrinka střetne s Rafaelem Nadalem, který si o titul zahraje i na sedmém turnaji v sezoně a v Madridu vyhrál v letech 2005 a 2010. Nadal se v případě výhry ve finále vyrovná s 40 antukovými triumfy v bilanci Rakušana Thomase Mustera. V Open éře dokázal na antuce nejvíckrát vyhrát Guillermo Vilas, Argentinec slavil na cihlovém povrchu 45 titulů.

Boj o ženský trůn

V ženské dvouhře udržela naději na obhajobu Serena Williamsová, jež si v semifinále poradila s Italkou Sarou Erraniovou 7:5 a 6:2. Americká světová jednička si ve finále zahraje s Ruskou Mariou Šarapovovou, která vyřadila Anu Ivanovičovou ze Srbska 6:4 a 6:3.

Pokud ruská světová dvojka ve finále zvítězí, nahradí americkou soupeřku na špici žebříčku. "Bude to příjemná změna, protože mám pocit, že dosud jsem tady hrála jen proti specialistkám na antuku. A všechny navíc byly menší než já," řekla Williamsová, která se Šarapovovou neprohrála už v jedenácti zápasech za sebou.

"Velmi dlouho jsem ji neporazila. Dobrou zprávou ale je, že jsem dostala další možnost to změnit," uvedla Šarapovová. Ruská tenistka má s Williamsovou celkovou bilanci 12 porážek a dvou výher, obě zaznamenala v roce 2004.

Čtyřhru vyhrála Lucie Šafářová s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou, které porazily ve finále Caru Blackovou s Marinou Erakovicovou 6:2, 6:4 a dosáhly druhého společného úspěchu po loňském Charlestonu. V žebříčku deblových dvojic patří česko-ruský pár do desítky. Ve dvouhře se však šestadvacetiletá fedcupová reprezentantka letos trápí.