Tomáš Berdych postoupil do semifinále turnaje kategorie Masters v Cincinnati. Ve čtvrtfinále dnes zdolal světovou dvojku a wimbledonského šampiona Brita Andyho Murrayho 6:3 a 6:4 a utká se s vítězem utkání bývalých světových jedniček Švýcara Rogera Federera a Španěla Rafaela Nadala.

Berdych se dostal v první sadě ke třem brejkbolům a využití posledního z nich mu stačilo k jejímu zisku. Rodák z Valašského Meziříčí se totiž dostal do vedení 5:3, které čistou hrou potvrdil.

V další sadě zvládl český hráč klíčový okamžik při druhém gamu, kdy pustil Murrayho do vedení 40:0, ale pak všechny soupeřovy brejkboly odvrátil a vyrovnal na 1:1. Hned při další hře naopak napotřetí zužitkoval svou výhodu a díky kvalitnímu servisu mu jediný brejk znovu stačil k zisku sady, kterou zakončil hned při prvním mečbolu. Duel trval 94 minut.

Šestý hráč světa Berdych upravil vzájemnou bilanci zápasů se svěřencem trenéra Ivana Lendla na 6:4 a zdolal ho podruhé v řadě. Brita naposledy vyřadil rovněž ve čtvrtfinále na jiném turnaji Masters v květnu na antuce v Madridu.

Djokovič vypadl s Isnerem

Ve čtvrtfinále skončil i první hráč světa Srb Novak Djokovič, jenž prohrál s domácím Johnem Isnerem 6:7, 6:3 a 5:7. Američan se utká o finále s Argentincem Juanem Martínem del Potrem, který ve třech setech přehrál Rusa Dmitrije Tursunova.

Dvaadvacátý hráč pořadí ATP Isner do čtvrtfinále na turnaji neztratil ani set a úspěšně vykročil i od pátého vzájemného duelu se srbskou hvězdou. Ve vyrovnané úvodní sadě byly k vidění jen dva nevyužité brejkboly, takže rozhodla až jediná ztráta šestadvacetiletého rodáka z Bělehradu v tie-breaku.

Hned na úvod druhé sady odvrátil Djokovič čtyři brejkboly a vzápětí se dostal do vedení 2:0, které pak dovedl k vítězství 6:3, ale v závěrečné sadě psychickou výhodu nevyužil. Proti 208 centimetrů vysokému soupeři se dopustil několika chyb, když potřeboval vyrovnat na 6:6, a Američan po dvou hodinách a 26 minutách využil druhý mečbol.

Djokovič utrpěl s Isnerem druhou porážku v kariéře a znovu na americkém betonu. Nedotáhne tak k vítězství ani druhý turnaj po Wimbledonu, kde podlehl ve finále domácímu Andymu Murraymu. Před týdnem prohrál v semifinále v Montrealu se Španělem Rafaelem Nadalem.

"Celkově jsem hrál špatně, hrozný zápas. Od začátku do konce, snad kromě začátku druhého setu, jako bych byl úplně jiný hráč. Nedokázal jsem využívat příležitosti a svůj servis, v důležitých chvílích jsem dával dvojchyby... Tak to někdy chodí," uvedl Srb po zápase.

Djokovič přišel o možnost ovládnout jako první hráč všech devět turnajů kategorie Masters. V Cincinnati prohrál už čtyřikrát ve finále, přitom právě zdejší trofej mu jako poslední do sbírky chybí.