Tenisté prožívají v Davisově poháru báječná léta. Od roku 2009 jsou počtvrté v semifinále a potřetí si můžou zahrát o titul. Do pražského duelu s Argentinou, který sehrají od pátku do neděle v O2 areně, nastoupí v roli favoritů. A motivace zahrát si finále je obrovská.

"To se neokouká. Kdyby se to podařilo dotáhnout až úplně na vrchol, tak proč ne," řekl Tomáš Berdych. "To nikdy nezestárne. Dáme se dohromady a budeme se snažit," řekl Radek Štěpánek, jenž se k tenistům připojil v pondělí odpoledne po příletu z New Yorku.

Štěpánek se nyní do haly vrátil poprvé. "Měl jsem husí kůži hned po příjezdu, to tady jinak ani nefunguje. Už se těším, až si bouchnu. Jsem rád, že jsem se k týmu dostal nejrychleji," řekl. Přitom mu spoj z New Yorku do české metropole málem uletěl. "Protože jsem v tom spěchu na tenisu zapomněl tašku s pasem, počítačem, peněženkou a se vším," popisoval Štěpánek. Naštěstí mu pomohli pořadatelé US Open, kteří na letiště poslali řidiče.

Po fyzické stránce se v pondělí cítil dobře, ale očekával, že únava na něj teprve dolehne. Zvláště proto, že přesuny z Ameriky zpět do Evropy mu nesedí. "Odjinud mi to nevadí, ale snad to bude bez problémů a bude se mi vstávat v pohodě," doufal. "Musím hned najet na svůj režim a během dvou tří dnů si to sedne."

I proto se rozhodl krátce po návratu si hned zahrát a na 40 minut se postavil na kurt. Byl tam s ním i jeho trenér Petr Korda, jenž je v Evropě s rodinou kvůli dceři Jessice, kterou čeká ve Francii poslední golfový major sezony.

Z New Yorku si Štěpánek díky svému druhému grandslamovému deblovému titulu v kariéře přivezl kupu sebevědomí. To je umocněno faktem, že v lednu prodělal operaci krční páteře a půl roku pořádně nehrál. "Kdyby mi někdo v té době, kdy jsem si nebyl pravou rukou ani schopen vyčistit zuby, řekl, že tady budu stát s grandslamovým titulem, tak bych mu jenom těžko uvěřil," řekl Štěpánek.

Štěpánek a pátý hráč světa Berdych stojí za úspěšným obdobím tenistů v soutěži družstev. Oba získávají body ve dvouhrách a vytvořili pro Davisův pohár i téměř neporazitelný pár ve čtyřhře. Loni Štěpánek na stejném místě vybojoval ve finále proti Španělsku v rozhodující dvouhře vítězný třetí bod a Češi po 32 letech získali "salátovou mísu".

"Finále je jedna z mála věcí, která se neomrzí. Člověk to může, pokud to jde, dělat pořád. To nás žene dál," řekl Berdych novinářům a dodal: "Bylo by skvělé dotlačit to co nejdál v téhle éře, co jsem s Radkem, aby se na nás vzpomínalo díky těmhle výsledkům, což je to nejlepší, co za sebou může tenista nechat."

Tenisté mají velkou šanci zahrát si třetí finále Davis Cupu za pět let. V cestě jim v pražské O2 areně stojí Argentina, oslabená o neúčast šestého hráče světa Juana Martína del Potra. Tenisté soupeře nepodceňují, ale cítí, že finále je na dosah.

V případě postupu do finále by ale nehráli před domácím publikem. Je jisté, že na finále by museli cestovat v listopadu do Srbska, nebo do Kanady.

Související