Potřetí v kariéře zakončí rok v pozici světové jedničky Serena Williamsová. Americké tenistce se to dosud povedlo v letech 2002 a 2009. Od roku 1975, kdy byla zavedena počítačová klasifikace okruhu WTA, je mezi ženami nejstarší světovou jedničkou.

Williamsová, která ve čtvrtek oslavila 32. narozeniny, byla v letošní sezoně naprosto dominantní. Stejně jako loni vyhrála dva grandslamové turnaje, když triumfovala na Roland Garros a US Open. Získala celkem devět titulů a zvítězila v 67 zápasech ve dvouhře, v níž utrpěla jen čtyři porážky.

Na první místo pořadí WTA se mladší ze sester Williamsových vrátila letos v únoru, kdy překonala historický zápis Chris Evertové a stala se nejstarší světovou jedničkou vůbec. Na prémiích letos vydělala přes devět milionů dolarů, přičemž z US Open si odvezla rekordních 3,6 milionu dolarů, poté co ovládla i letní sérii amerických turnajů.

 

"Nikdy jsem nemyslela, že se vrátím zpátky. Prošla jsem toho v poslední době až moc," řekla Williamsová ke svému návratu do čela. Po vyhraném Wimbledonu 2010 začaly Serenu sužovat zdravotní neduhy, musela na operaci, přišla nebezpečná embolie. Do formy se dostávala těžko. Letošní rok všechno napravil.

Serena už dotáhla Hingisovou

Alespoň třikrát zakončilo rok v čele světového žebříčku od zavedení systému v roce 1975 sedm tenistek. Nejlepší v tomto ohledu je Němka Steffi Grafová (osmkrát), za níž následují Martina Navrátilová (7), Chris Evertová (5), Lindsay Davenportová (4), Justine Heninová a Martina Hingisová (obě 3).

Svou bilanci 55 singlových titulů v kariéře může Williamsová ještě vylepšit ve zbytku sezony, která vyvrcholí Turnajem mistryň. Právě v Istanbulu na konci října převezme trofej za první příčku v žebříčku.

 

Na Turnaj mistryň se nově jako pátá hráčka kvalifikovala Číňanka Li Na. Ve startovním poli doplnila Serenu Williamsovou, Viktorii Azarenkovou, Marii Šarapovovou a Agnieszku Radwaňskou. O jedno ze tří zbylých volných míst usiluje i Petra Kvitová, která je v pořadí letošní sezony momentálně sedmá.

Související