Rozpad věčně usměvavého a často vítězícího českého deblu překvapil fanoušky na konci tenisové sezony. Duo Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková ukončilo svoje tenisové "manželství" po úspěšných pěti sezonách a necelé dva měsíce po titulu z US Open. Fedcupový kapitán Petr Pála ale zaskočený není a konec spolupráce obou tenistek nepovažuje za nic výjimečného.

Vyzdvihuje naopak, že spolu tenistky vydržely pět let a je teoreticky možné, že stříbrné medailistky z olympijských her v Londýně v týmové soutěži spolu do čtyřhry opět nominuje.

"Rozchod je rozhodnutí jejich individuální kariéry. Není nic výjimečného, že se páry rozcházejí. Vydržely spolu pět let, což je velmi dobrý a nehledal bych za tím senzaci. To se stává, znám to velmi dobře," řekl Pála, bývalý desátý deblista světa, který vyhrál v kariéře na okruhu ATP sedm titulů s pěti různými partnery.

Pár přezdívaný H+H spolu získal jedenáct titulů včetně French Open 2011 a letošního US Open. Rozchod iniciovala Hlaváčková. „Týden po finále v Quebeku mi řekla, že chce hrát příští rok s Luckou Šafářovou, že se chce víc soustředit na dvouhru a že se spolu budou dělit o trenéra,“ upřesnila pro server tennis-arena.cz Hradecká, která bude nastupovat s Nizozemkou Michaellou Krajicekovou.

"Nedokážu odhadnout, jak se jim bude dařit s novými partnerkami, ale navázat na jejich výsledky bude těžké," řekl Pála. "Přál bych jim, aby se obě prosadily víc ve dvouhře a vrátily se do stovky," řekl kapitán. Oběma reprezentantkám se v singlu příliš nedaří, v žebříčku dvouhry je Hlaváčková na 141. místě a Hradecká ještě o sedm pozic níž.

Pro fedcupovou reprezentaci se rozchod deblistek nezdá být zásadním problémem. Za Česko hrály Hlaváčková s Hradeckou čtyřhru pouze dvakrát a vždy za rozhodnutého stavu; loni v Praze ve finále proti Itálii a letos v 1. kole proti Austrálii.

První kolo roku 2014 budou tenistky hrát začátkem února ve Španělsku a kapitán nominaci oznámí na Australian Open. "Zvolím co nejsilnější sestavu jako vždy," řekl Pála, který vedle jasné jedničky Petry Kvitové vybírá z dalších šesti hráček. "Klidně je nominuju, když se bude zdát, že to bude nejlepší varianta pro tým," naznačil kapitán, že by případně dal Hlaváčkovou s Hradeckou na čtyřhru dohromady.

Související