Tenista Tomáš Berdych vstoupil i počtvrté do Turnaje mistrů porážkou. Šestý hráč světa v pondělí na úvod skupiny A prohrál v Londýně se Švýcarem Stanislasem Wawrinkou po setech 3:6, 7:6 a 3:6.

"Bylo to v tom vyrovnaném utkání o nevyužitých šancích. Ne že by jich bylo hodně, ale když má člověk pět brejkbolů, neudělá žádný a on má čtyři a promění dva, tak se to těžko honí, těžko dohání. To rozhodlo," řekl Berdych. "Není to rozehráno nejlepším možným způsobem, ale neskládám zbraně, šancovní to pořád je."

Osmadvacetiletý Berdych hraje vrchol sezony pro osm nejlepších hráčů roku počtvrté za sebou a i tentokrát první zápas ztratil. Dvakrát nestačil na Srba Novaka Djokoviče a loni na letos absentujícího Brita Andyho Murrayho. "Žádná prohra není příjemná. Nechci prohrávat a mrzí to jako každá jiná prohra," řekl Berdych.

Nadal nebo Ferrer

Berdych bude mít nyní hodně složitou cestu do semifinále turnaje. V dalším utkání se totiž střetne nejdříve ve středu buď se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem, nebo s jiným Španělem Davidem Ferrerem. S Nadalem prohrál patnáctkrát po sobě a s Ferrerem šestkrát z devíti zápasů, naposledy v pátek v Paříži.

"Herní projev na kurtu nemám špatný a míč trefuji čistě. Nic mě nebolí, nic mě netáhne a teď se nachystám na další zápas. Jede se dál," řekl Berdych, který všechny své druhé zápasy na Turnaji mistrů v předešlých letech vyhrál. "To je hezký, hlavně když vidím soupeře, kteří mě čekají. Rád bych na tohle navázal," řekl.

Zápas s novicem na Turnaji mistrů Wawrinkou nezačal Berdych v novém černém oblečení dobře. Nemohl se trefit do servisu a v úvodním dějství měl úspěšnost prvního podání jen 39 procent. I proto první set po jednom ztraceném servisu prohrál.

Ve druhém setu se Berdych zvedl, nestačilo to

Od začátku druhého setu už to byl jiný Berdych. Svěřenec kouče Tomáše Krupy zlepšil podání a vyrovnal hru ve výměnách, jen nedokázal využít své šance. Především za stavu 4:3 vedl při podání Švýcara 40:0, jenomže nejdříve poslal míč do autu a další dva brejkboly odvrátil Wawrinka esy. Ve hře se Berdych udržel skvěle zvládnutým tie-breakem, v kterém soupeři nepovolil ani bod, a posunul duel do třetího setu.

V rozhodující sadě Berdych ale propadl ve čtvrté hře. Opět si nepomohl servisem, dvojchybou nabídl soupeři brejkbol, při kterém pak zahrál aut. Za celý třetí set se sám nedostal k brejkbolu a utkání prohrál po dvou hodinách a 25 minutách.

Berdych prohrál s Wawrinkou osmé vzájemné utkání z třinácti a letos už třetí ze čtyř. Naposledy ho porazil začátkem února v 1. kole Davisova poháru.