Na kurtu musí tenista Tomáš Berdych všechno zvládnout sám. Občas na jeho straně stojí fanoušci, jindy jsou proti němu, ale jednu jistotu česká jednička přece jenom má. Vždycky se totiž může spolehnout na svůj tým.

Hned u kraje kurtu, už ve stínu mimo světla ozařující dvorec na Turnaji mistrů v Londýně, sedí jeho kouč Tomáš Krupa, kondiční trenér David Vydra, podle možností přítelkyně Ester Sátorová, kamarád Daniel Trávníček a rodiče.

Každý z nich má svůj podíl na úspěších české jedničky, letos na chvilku pátého hráče světa, který má na Turnaji mistrů na dosah postup do semifinále.

Rodiče Hana a Martin Berdychovi už jsou pouze morální podporou. Své odvedli při prvních krůčcích "Berdi", jak se hráči říká, s raketou a při dospívání. "Bez těch bych tady neseděl. Byli u začátku, který byl nejdůležitější," říká Berdych. Je rád, že rodiče na velké turnaje jezdí. "Teď si to užívají za to, co tomu obětovali."

Tenisový život spojil Berdych od konce roku 2008 s koučem Krupou a o kondici se mu stará bývalý triatlonista Vydra. "Funguje nám to dobře. Je to super," pochvaluje si Berdych. Při práci ať už na kurtu, v posilovně, při běhání, či taktických poradách si říkají věci přímo, ale nechybějí ani legrácky a hlavě touha se zlepšovat.

"Všichni se musíme vyvíjet a posouvat dál. Když budeme sedět a dělat jenom stereotypně to stejné, tak to nebude fungovat. Všechno se pořád zlepšuje a na to je třeba umět reagovat, což zvládáme poměrně dobře," míní Berdych.

O Krupovi Berdych říká, že ho naučil množství novinek, a oceňuje ještě jednu věc. "Umí věci podat. Ví, jak se k hráči dostat, a bez toho by to nefungovalo," říká. Vydra stojí za jeho dobrým pohybem a je hecířem. "Vždycky je pozitivní," podotýká Berdych.

Nedílnou součástí Berdychova "gangu" je přes dva roky přítelkyně Ester. Dvacetiletá modelka se snaží budovat vlastní kariéru, ale často je vidět, jak nervózně drží palce v lóži. Lidé okolo Berdycha říkají, jak mu vztah pomohl. "Jsem moc rád, že můžu mít někoho blízkého s sebou," usmívá se Berdych.

V londýnské O2 Areně je stejně jako loni i jeho kamarád a obchodní partner Dan Trávníček. "Je můj nejlepší kamarád mimo tenis a je dobře, že mám možnost, aby tady byl a podpořil mě," uvádí Berdych. Nedílnou součástí týmů současných tenistů je i fyzioterapeut, kterým je aktuálně Portugalec Serio Ferraz.

Související