Švýcarské finále se na letošním Australian Open konat nebude. Rafael Nadal smetl v pátečním semifinále Rogera Federera a v neděli nastoupí proti Stanislasi Wawrinkovi, přemožiteli Tomáše Berdycha. Bývalou světovou jedničku porazil Nadal 7:6 a dvakrát 6:3.

Už čtvrtý titul z grandslamu získal ve čtyřhře italský pár Sara Erraniová s Robertou Vinciovou. Na Australian Open obhájily Italky loňské vítězství, když ve třech setech porazily Rusky Jekatěrinu Makarovovou s Jelenou Vesninovou 6:4, 3:6 a 7:5.

Nadal v utkání se svým dlouholetým rivalem Federerem potvrdil, že na něj umí a čtyřnásobného vítěze Australian Open porazil po třiadvacáté. "Roger hrál agresivně, míče hodně rychle po doskoku, takže to nebylo vůbec jednoduché. Ale myslím, že jsem odehrál nejlepší zápas v turnaji, a proto jsem vyhrál," řekl Nadal v rozhovoru na dvorci po zápase, který vyhrál za dvě hodiny a 22 minut.

Nejvyrovnanější byla první hodinová sada. Oba si v ní drželi jistě servis a Nadal rozhodl až ve zkrácené hře. Po prvním gamu druhého setu si nechal přelepit prasklý puchýř na levé ruce, ve které drží raketu. "O puchýři se toho namluvilo až moc. Není to problém, trošku vadí při podání, ale žiju normálně," usmál se Nadal.

Ve zbylých dvou setech ukázal, že puchýř ho ani trošku nelimituje. Jen jednou v utkání ztratil servis, ale jinak výměnám dominoval. Skvěle prohazoval, čímž eliminoval Federerovu snahu o útočnější pojetí. Frustrovaný Švýcar si dokonce v jednu chvíli stěžoval rozhodčímu na Nadalovo hekání, jehož hlasitost podle něj překročila únosnou mez.

Na tiskové konferenci pak Federer prohlásil, že rozhodčí byl vůči Nadalovi příliš shovívavý a poukázal na to, že Španěla napomenul za zdržování jen dvakrát za celý zápas. "Na moc věcí si nestěžuju. Jen si myslím, že je důležité dbát na dodržování pravidel, ať už jakýchkoliv. A u všech hráčů stejně," prohlásil Švýcar.

Svou prohru ale na soupeřovo hekání nesváděl. "Pár věcí jsem zkusil, ale Rafa odvedl skvělou práci a vymazal mě. Nemohl jsem hrát, co jsem chtěl, protože mi to nedovolil," řekl Federer, který byl v Melbourne pojedenácté za sebou v semifinále. "Moc rád bych ten zápas vyhrál, abych si zahrál švýcarské finále, a toho teď lituji. Jinak zas tak moc zklamaný nejsem, tohle je dobrý krok kupředu a věřím, že mám před sebou dobrý rok," dodal.

Nadal bude v neděli útočit na čtrnáctý grandslamový titul, čímž by se vyrovnal Petu Samprasovi z USA. "Nepředbíhejme, ještě jsem nevyhrál a čeká mě skvělý soupeř," řekl Nadal s respektem k Wawrinkovi. "Stan hraje skvěle," dodal osmého hráče světa, který v pondělním žebříčku ATP poprvé v kariéře předstihne svého slavného krajana Federera.

Sedmadvacetiletý Nadal bude ve finále jasným favoritem. Vítěz Australian Open z roku 2009, který před rokem v pavouku chyběl kvůli zranění, porazil Wawrinku ve všech dvanácti vzájemných zápasech a neztratil v nich ani jeden set.

Erraniová s Vinciovou potvrdily pozici jedniček

Nasazené jedničky Erraniová s Vinciovou na grandslamu společně vyhrály už počtvrté a potvrdily pozici nejlepšího světového páru. Vedle dvou vavřínů z Melbourne vyhrály v roce 2012 Roland Garros a US Open.

Ve finále předvedly Italky velký obrat ve třetím setu. V rozhodující sadě prohrávaly už 2:5, ale pak povolily soupeřkám uhrát už pouze dvě výměny a oplatily Ruskám prohru z loňského finále French Open.

Vítězstvím nad třetím nasazeným párem udržely Erraniová s Vinciovou pozici světových jedniček. V případě prohry by klesly na třetí místo a v čele žebříčku čtyřhry by je vystřídala Vesninová, Makarovová by byla druhá.

Výsledky Australian Open

Muži:

Dvouhra - semifinále: Nadal (1-Šp.) - Federer (6-Švýc.) 7:6 (7:4), 6:3, 6:3.

Ženy:

Čtyřhra - finále: Erraniová, Vinciová (1-It.) - Makarovová, Vesninová (3-Rus.) 6:4, 3:6, 7:5.

Smíšená čtyřhra - semifinále: Mirzaová, Tecau (6-Ind./Rum.) - Gajdošová, Ebden (Austr.) 2:6, 6:3, 10:2, Mladenovicová, Nestor (Fr./Kan.) - Čeng Ťie, Lipsky (Čína/USA) 6:3, 6:1.

Junioři:

Čtyřhra - finále: Miedler, Mousley (5-Rak./Austr.) - Halys, Tatlot (3-Fr.) 6:4, 6:3.