České tenistky postoupily pošesté za sebou do semifinále Fed Cupu. Svěřenkyně kapitána Petra Pály zvítězily 3:2 na zápasy v dramatickém utkání nad Španělskem v Seville, kde se kvůli dešti protáhl program o třetí hrací den. Rozhodující bod získaly Andrea Hlaváčková s Barborou Záhlavovou-Strýcovou, které ve čtyřhře porazily Carlu Suárezovou a Silvii Solerovou 7:6 a 6:3.

O postup do finále se české vítězky Fed Cupu z let 2011 a 2012 střetnou 19. a 20. dubna doma s obhájkyněmi titulu Italkami, které porazily Američanky. V této fázi soutěže se Češky s Italkami potkají již počtvrté za posledních pět let. Loni v Palermu prohrály, předloni Italky doma porazily a v roce 2010 Češky neuhrály v Římě ani bod.

"Poslední bod je nejdůležitější, ale zvládly jsme to všechny čtyři. Daly jsme do toho všechno," řekla Záhlavová-Strýcová Radiožurnálu. "Byly jsme tým, držely jsme spolu a každá z nás udělala bod. Zůstaly jsme tady a zasloužily jsme si vyhrát," dodala.

"Jsem rád, že jsme vyhráli," řekl Pála, který měl při čtyřhře na hlavě kvůli chladu čepici a šálu. "Postoupili jsme, protože máme vyrovnaný tým. Bylo to těžké v tom, že se nám rozpadl základ, ale přesto byla velká šance vyhrát, což se naplnilo," dodal.

Celý zápas 1. kola se Španělskem se měl v Seville odehrát o víkendu, ale z pěti plánovaných duelů se kvůli špatnému počasí uskutečnil jen jeden, protože se hrálo na antuce pod širým nebem. Záhlavová-Strýcová, náhradnice za Petru Kvitovou, která byla minulý týden nemocná, v něm podlehla ve dvou setech Suárezové.

V neděli ještě rozehrála svůj zápas Klára Zakopalová, ale kvůli dešti dohrávala až v pondělí a vyrovnala po třísetové výhře 6:3, 2:6 a 6:1 nad Marií-Teresou Torrovou. Vzápětí v souboji týmových jedniček podlehla Suárezové 6:1 a dvakrát 3:6. Naději na obrat vykřesala Lucie Šafářová výhrou nad Solerovou 4:6, 6:1 a 6:3.

Zakopalová i Šafářová pak už spěchaly na turnaj do Dauhá. Neviděly tak, jak plzeňské rodačky Záhlavová-Strýcová a Hlaváčková zajistily postup. Ve vyrovnané čtyřhře odvrátily v tie-breaku dva setboly Španělek a při tom druhém měly velké štěstí. Hlaváčková zasáhla na síti jen rámem rakety, ale míč spadl těsně za síť.

Ve druhém setu působily Češky jistěji, dobře podávaly a doplňovaly se na síti. Druhý mečbol proměnila Záhlavová-Strýcová vítězným returnem. Krátce před setměním se tenistky radovaly z vydřeného postupu.

Hlaváčková se Záhlavovou-Strýcovou spolu musely nastoupit, jinou volbu kapitán neměl. "Hrály jsme spolu, když jsme byly malé, ale spíš proti sobě, a tím je to víc speciální, že jsme to dokázaly v takovém zápase. Nevím, jestli jsme byly sehrané, ale byly jsme tam spolu a zvládly jsme to," řekla Záhlavová-Strýcová. "Báru mám odkoukanou, takže jsem věděla, co čekat, a ona věděla, kdy mi dodat sebevědomí a naopak," řekla Hlaváčková.

Den ale začal už v 10 ráno. Zakopalová dohrávala zápas s Torrovou, který začala už v neděli, po necelé hodině Češka vedla 6:3 a 2:0 a pak bylo utkání odloženo na pondělí.

Dohrávku začala Zakopalová špatně. Pod slunečními paprsky se nemohla dostat do rytmu a prohrála šest her po sobě. Druhý set ztratila poměrem 2:6. Zato v třetím hrála aktivněji, přesněji a 66. hráčce v něm povolila jen jednu hru.

Za 45 minut nastoupila Zakopalová k souboji jedniček proti Suárezové a zpočátku pokračovala na vítězné vlně. Hrála agresivně, rychle po odskoku a sedmnáctá hráčka světa se v úvodu bránila. Česká tenistka zasypala zaskočenou favoritku v prvním setu šestnácti vítěznými míči a za 26 minut nečekaně zvítězila 6:1.

Suárezová na chvíli odešla mimo dvorec a pauza jí prospěla. Zakopalová sice vedla v druhé sadě v sílícím větru 3:2, ale pak ji podobně jako s Torrovou postihl výpadek. Nevyužila několik brejkbolů a po sérii čtyř prohraných gamů za sebou musela v pondělí podruhé do tří setů.

Před rozhodujícím dějstvím opustila v doprovodu kapitána Petra Pály kurt, ale zvrat to už nepřineslo. Sice ještě zabojovala a ze stavu 1:3 srovnala na 3:3, pak už ale na ní byla patrná zvyšující se únava.

Šafářová byla v týdnu nemocná, proto za ni v sobotu nastoupila Záhlavová-Strýcová, ale její stav se zlepšil a mohla hrát. V prvním setu proti Solerové byla pauza znát, ale v druhém už na kurtu dominovala. V rozhodující sadě prohrávala 0:2, ziskem čtyř her v řadě ale vývoj otočila a po dvou hodinách vyhrála.

1. kolo Světové skupiny tenisového Fed Cupu

Španělsko - ČR 2:3 v Seville (antuka)

Torrová - Zakopalová 3:6, 6:2, 1:6, Suárezová - Zakopalová 1:6, 6:3, 6:3, Solerová - Šafářová 6:4, 1:6, 3:6, Suárezová, Solerová - Hlaváčková, Záhlavová-Strýcová 6:7 (7:9), 3:6.

Související