Jen dvakrát zůstalo v Oslu prázdné křeslo laureáta Nobelovy ceny míru. V roce 1935 nepustil německý nacistický režim do Norska Carla von Ossietzkého, který kritizoval německé zbrojení a porušování mírové smlouvy z Versailles.

V roce 2010 nepřijel čínský disident a literární kritik Liou Siao-po, protože byl v čínském vězení. Peking odmítal diskutovat o jeho propuštění, natož o povolení odjet z Číny.

Cenu si už Liou nepřevezme. Ve čtvrtek zemřel v nemocnici na rakovinu jater několik dní poté, co jej čínský režim kvůli vážnému zdravotnímu stavu po osmi letech propustil z věznice. S odkazem na čínskou vládu o tom informovala agentura Reuters.

Smrt mu zkrátila původně jedenáctiletý trest o tři roky.

Čínská opozice ztrácí svého nejznámějšího představitele a dlouholetého bojovníka za politické změny v nejlidnatější zemi světa.

Poslední dny trávil Liou Sia-po na uzavřeném patře kliniky ve městě Šen-jang. Na oddělení směli jen ostatní pacienti a jejich příbuzní, nikdo jiný. Vchod do budovy hlídala policie.

Nemocného navštívili onkologičtí specialisté z Německa a Spojených států. Dávali mu naději na přežití, pokud bude rychle převezen k ošetřování do zahraničí. Doporučili radioterapii.

Transport do jiné země Peking nepovolil a podle čínských lékařů radioterapie nepřicházela v úvahu kvůli onemocnění ledvin.

Německá kancléřka Angela Merkelová o převozu hovořila s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu G20 v Hamburku, ale ani to nepomohlo.

"Je složité říci, nakolik je v čínské veřejnosti Liou Siao-po známý. Čína je obrovská a žije tam přes miliardu lidí. Ale z narážek nebo citací na internetu nebo sociálních sítích je znát, že to jméno přece jen mnoho Číňanů zná. Také kvůli tomu, že to jednoduše je nositel Nobelovy ceny míru," řekl Aktuálně.cz sinolog Martin Hála.

Najít v čínských knihkupectvích nebo antikvariátech Liouova díla je podle Hály těžké. "Občas se něco někde objeví, ale je to pak okamžitě staženo. Rozhodně je známější jako odpůrce režimu než jako publicista a spisovatel," říká Hála.

Liou Siao-po pocházel ze severovýchodu Číny. Od konce osmdesátých let publikoval eseje, kritizoval například takzvanou kulturní revoluci  

V roce 1989 odjel na roční stáž na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Ještě tentýž rok propukly v Pekingu protesty vedené studenty.

Vrátil se a zapojil se do organizování demonstrací. 4. června 1989, kdy armáda s tanky hnutí za demokracii krvavě potlačila, byl na pekingském náměstí Tchien-an-men a snažil se s vojáky vyjednávat.

V následujících letech ale režim s Liouem vyjednávat odmítl. Kvůli své roli na Tchien-an-men strávil ve vězení dva roky, odmítl nabídku Austrálie na udělení azylu.

Nepřestal se zastávat lidí odsouzených za protesty a soud mu vyměřil další tříletý trest vězení.

V roce 2008 se výrazně podílel na sepsání dokumentu Charta 08, který kritizoval Komunistickou stranu Číny a vyzýval k politickému pluralismu a možnosti svobodně vyjadřovat názory.

Inspirací pro název textu byla československá Charta 77.

Přímou kritiku systému vlády jedné strany trestá čínský režim tvrdě. Liou dostal jedenáct let. Rozsudek jako by se také inspiroval v Československu sedmdesátých let: podvracení státní moci (v ČSSR se používal termín podvracení republiky).

Udělení Nobelovy ceny míru čínské vedení rozhněvalo, podobně jako stejné ocenění pro dalajlamu v roce 1989. Peking kvůli Liouovi až do loňska přerušil s Norskem diplomatické vztahy

Po svém procesu a odsouzení Liou Siao-po napsal: "Jsem pln optimismu a těším se na budoucí svobodnou Čínu."

Mimochodem - Carl von Ossietzky byl v době udělení Nobelovy ceny míru v roce 1935 také vězněn nacistickým režimem a o tři roky později zemřel na tuberkulózu v nemocnici, do které byl krátce před smrtí převezen.