Základním nákladem spojeným s bankovním úvěrem je úrok. Klient, který uvažuje o čerpání půjčky, by ale neměl hledět jen na úrokové sazby. Mnohem přesnější obrázek o výhodnosti a nevýhodnosti úvěru mu přinese RPSN. Tento ukazatel (roční průměrná sazba nákladů) v sobě zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou. To znamená vedle samotných úroků také poplatky za vyřízení půjčky a měsíční cena jejího vedení.
Výše úrokové míry a RPSN daného úvěru jsou mnohdy diametrálně odlišné. Například když roční úroková míra dosahuje 12 procent, hodnota RPSN může být o mnoho procentních bodů vyšší. A často tomu také tak je.

Významnou položkou v celkových nákladech spojených s půjčkou je právě poplatek za vedení úvěrového účtu. Jedná se o částku, kterou si banka strhává každý měsíc za to, že musí ve svém systému evidovat poskytnutý úvěr. Tato suma se pohybuje od 20 až do téměř sta korun měsíčně. V ročním vyjádření tak klient může zaplatit i více než tisíc korun.
Pevnou součástí většiny bankovních spotřebitelských půjček je poplatek za jeho vyřízení. Ten se pohybuje nejčastěji ve výši jednoho procenta z částky úvěrů. Až na výjimky se klienti tomuto poplatku nijak nevyhnou.

Pokud klienti mají tendenci častěji využívat spotřebitelské úvěry, za jistých okolností by se jim poplatkově spíše vyplatila kreditní karta. Cena za její vedení je přibližně stejná jako u běžného spotřebitelského úvěru, odpadá však jednorázový poplatek za vyřizování žádosti. Navíc klient půjčku může čerpat v libovolném okamžiku, kdy zrovna potřebuje.
Aby se ale kreditní karta skutečně z hlediska poplatků vyplatila, je třeba dodržovat splácení v rámci bezúročného období. To znamená celý úvěr z předešlého měsíce splatit ve lhůtě několika týdnů (maximálně až 55 dní). V opačném případě pak nastupují úroky, které se pohybují mezi 15 až 27 procenty ročně. (šal)