Výše poplatků v bankách je v poslední době poměrně frekventovaným tématem a srovnání ukazují, že český klient si v porovnání se sousedy připlatí. Jiná otázka je, zda pro své potřeby používá správný účet a neplatí bance zbytečně za služby, které nevyužívá. Rada, jak zaplatit na bankovních poplatcích co nejméně, je poměrně jednoduchá - stanovit si, jaké služby a v jakém rozsahu od banky požaduji. Správnou volbou účtu je totiž možné ušetřit ročně až několik set korun.

Pokud již má klient jasnou představu, jaké transakce od banky požaduje, musí zvážit, zda je pro něj výhodnější klasický běžný účet či některý z nabízených bankovních balíčků. Volba tedy zní, zda zaplatit menší poplatek za běžný účet a za další požadované služby platit zvlášť, či si připlatit za balíček s tím, že některé služby jsou již zahrnuty do jeho měsíčního paušálu.
Poplatek za balíček je zpravidla nastaven tak, že souhrn poplatků za jednotlivé služby je vyšší než měsíční paušální cena. V případě, že klient všechny služby skutečně využívá, může na poplatcích výrazně ušetřit. Zjednodušeným vodítkem při výběru běžného účtu či balíčku je proto především aktivita klienta. Nejlepší bude ukázat si to na konkrétních příkladech.
Pro klienta, který si na účet nechává pravidelně posílat výplatu, během měsíce zrealizuje například dva výběry z vlastního bankomatu a jeden z cizího, odešle jednu platbu a má jeden trvalý příkaz, tedy spokojí se jen s minimem bankovních služeb, je dostačující obyčejný běžný účet. Ve většině případů bance zaplatí měsíčně do sta korun (například běžný účet u ČSOB či Sporožiro u České spořitelny).

Naopak pro aktivnějšího klienta, který má během měsíce jeden vklad na účet, čtyři výběry z vlastního a jeden z cizího bankomatu, dvě došlé, dvě odeslané platby, tři trvalé příkazy a dvě inkasa, je už výhodnější použít některý ze základních bankovních balíčků (například za balíček Osobní Menu Standard v Živnostenské bance klient měsíčně zaplatí 140 korun). Za běžný účet by v souhrnu s poplatky za uvedené služby zaplatil výrazně více.

Při výběru bankovního balíčku by se klient neměl rozhodovat pouze podle výše měsíčního paušálu, ale měl by se podrobně seznámit, jaké služby v jeho rámci banka nabízí zdarma a co všechno je zpoplatněno. Zdaleka ne všechny služby jsou totiž v rámci balíčku bez poplatků.
Pozornost by měla být zaměřena především na bezhotovostní platby, přímé bankovnictví a platební karty. Rozdíly mohou být značné a zdaleka neplatí, že nejnižší paušál znamená i nejnižší měsíční náklady. Pečlivý výběr vhodného typu konta se proto rozhodně vyplatí.

Autor je spolupracovník redakce

Na co pamatovat při výběru účtu v bance

Vodítkem při výběru běžného účtu či balíčkového konta je především aktivita klienta (kolik služeb by využíval). Je vhodné si stanovit, jaké služby a v jakém rozsahu od banky klient požaduje.
Poplatek za balíček je nastaven tak, že souhrn poplatků za jednotlivé služby je vyšší než měsíční paušální cena
Při výběru bankovního balíčku by se klient neměl rozhodovat pouze podle výše měsíčního paušálu, ale měl by se podrobně seznámit, jaké služby v jeho rámci banka nabízí zdarma, a co všechno je zpoplatněno.
Pozornost by měla být zaměřena především na poplatky za bezhotovostní platby, přímé bankovnictví a platební karty.