Burgan je pátým největším ropným polem na světě. Rozlohou pětkrát větší než velkovévodství Lichtenštejnsko. Ložisko načali už v roce 1938. Vlastní těžba začala o deset let později. Od té doby tady surovina tryská ze země sama.
Kolik stojí litr ropy?
Geolog Chaláf Al Anzi na dotaz, kolik teď může stát onen litr ropy, který mu přinesli na stůl, krčí rameny. Výpomoci si může přepočtem na barel. Tedy na 159 litrů. "Tak kolem jednoho dolaru," odpoví.
V této ceně se odráží veškeré dosavadní náklady, včetně prvotního "očištění" suroviny. Ropný koncern Exxon Mobil uvádí průměrné náklady na těžbu při svých globálních aktivitách 3,33 dolarů za barel. Ovšem při komplikované těžbě v Atlantském oceánu nebo při získávání ropy z kanadských ropných písků může se cena vyšplhat k dvaceti dolarům za barel. V každém případě: V Kuvajtu jsou nejnižší těžební náklady i v globálním měřítku.
Produkční cena je ovšem pouhou výchozí veličinou. cena za barel suroviny se obvykle poprvé mohutně vyšvihne, když se ocitne v nitru ropných tankerů. To je totiž obvyklý moment, kdy do hry vstoupí obchodníci a spekulanti. V případě ropy z Kuvajtu se cena za barel zvýší hned v průměru více než dvacetkrát. A poroste s každým kilometrem, se kterým se bude tanker blížit svému cíli. Přitom náklady na dopravu budou představovat jen zlomek z nárůstu. A to přesto, že například při přepravě z Perského zálivu do Evropy musí tanker proplout Suezským kanálem, což stojí také 305 tisíc dolarů, podle velikosti lodi.
Cenu ovlivňuje řada vlivů
"Ropa je stejnou komoditou jako každá jiná," konstatuje Jiří Šťastný, analytik společnosti Colosseum, která obchoduje se surovinami. "Ale její strategický význam způsobuje, že se na ceně projevuje řada vlivů. Od nabídky a poptávky, přes zprávy o vývoji politické situace v produkčních zemích, teroristické útoky na ropnou infrastrukturu na Blízkém východě, teď hlavně v Iráku, až po meteorologickou situaci," dodává Štastný. "Na trhu s ropou hrají velkou roli i psychologické faktory. Včetně obav z konečnosti zásob nejdůležitější suroviny současnosti."
Mezi nejčastěji diskutované účastníky trhu patří spekulanti. "Jejich vliv na vývoj ceny ropy se nafukuje. Tvrzení, že ropa je drahá kvůli spekulantům, jsou nesmyslná," říká analytik Štastný. A dokládá to studií, kterou vypracovala největší energetická burza na světě New York Mercantile Exchange.
Spekulanti na trhu
V jejím rámci loni sledovali odborníci aktivity hedgeových fondů na trhu. Jak z pohledu objemu obchodů, tak i počtu termínových kontraktů, připadlo na tyto fondy jen zhruba 2,69 procenta, u počtu otevřených pozic pak 13,4 procenta. Nesporné ale je, že hlavní část ceny ropy se rodí na třech burzách. Na zmíněném newyorském parketu (NYMEX), burze v Tokiu, Singapuru a na IPE, která sídlí v Londýně.
Burzy odrážejí nejen nabídku a poptávku, ale také "náladu" trhu. Zohledňuje se druh ropy a další, často jen tušené faktory. Většina suroviny se prodává v takzvaných termínových obchodech, zvaných futures. Jackie Bulliemorová, odpovědná za analýzy trhu na burze v Londýně, konstatuje: "U nás nejde o ropu ve fyzické, ale jen ve virtuální podobě," řekla reportérům týdeníku Die Zeit.
Faktem je, že se "obchoduje" i s ropou, která je ještě v zemi. Velké společnosti, rafinérie a jiní velkoodběratelé si ji prostřednictvím termínových obchodů snaží zajistit nákupem za sjednanou cenu k určitému termínu v budoucnosti. Na tom se dají vydělat, ale také prodělat nemalé částky.
Teprve v poslední fázi vstupují do hry "tvrdé" faktory jako cena za zpracování do konečného produktu, která se liší například podle druhu suroviny, nejčastěji podle obsahu síry. O slovo se přihlásí stát, který si připočte daně, obchodníci se svou marží a podobně.
Na cenu ropy jako výchozí suroviny tlačí stav strategických zásob, které si vytvářejí jak jednotlivé společnosti, tak i státy. Evropské země se snaží držet zásoby tak, aby vykryly spotřebu na devadesát dnů. Spojené státy nyní zvyšují své strategické zásoby až na miliardu barelů. Denně spotřebují zhruba dvacet miliónů barelů.
Dá se říci, že pokud se setkají obavy z náhlých výpadků těžby třeba v důsledku teroristických útoků a s potřebou doplnění zásob, cena ropy začne stoupat. Nyní k tomu například přistoupil i fakt, že si zásoby vytváří také Čína, kde spotřeba ropy roste a země ji musí dovážet, zatím hlavně z Blízkého východu," doplnil Jiří Šťastný.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist