Počet týdnů volna může firma zvýšit


Pravidla hry jsou určena zákoníkem práce v paragrafu 2l. Může se jednat o nároky, které je možné upravit v kolektivní smlouvě (přičemž zaměstnavatel je podnikatelem). Jde například o neomezené prodloužení dovolené na zotavenou o další týdny, zkrácení pracovní doby bez snížení mzdy, delší rozsah pracovního volna, náhradu mzdy při vojenské službě, náhradu za používání vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce.
Vnitřní předpis má umožnit výhodnější postup i u zaměstnavatelů, kteří neprovozují podnikatelskou činnost. I u nich je možné zvýšit nároky zaměstnanců, ovšem jen v případech uvedených v zákoníku práce.

Kolektivní smlouva

V § 21 zákoníku práce se uvádí, že pokud jsou některé pracovněprávní nároky upraveny kolektivní smlouvou i vnitřním předpisem, platí úprava obsažená v kolektivní smlouvě.
Podobně jako v kolektivních smlouvách i ve vnitřním předpise je možné se odchýlit od úpravy stanovené pracovněprávními předpisy, jen pokud to tyto předpisy výslovně uvádějí.
Zaměstnavatel nemá možnost stanovit nebo rozšířit ve vnitřním předpise další nároky, které pracovněprávní předpisy neumožňují. Nemůže například upravit důvody pro výpověď z pracovního poměru nebo zkrátit výpovědní dobu nebo jinak vymezit náhradu škody za pracovní úrazy.
Vnitřní předpis musí zaměstnavatel vydávat písemně. Protože z něj vyplývají individuální pracovněprávní nároky pro jednotlivé zaměstnance, může jeho obsah být předmětem kontroly odborových orgánů a inspektorátů práce.
V ustanovení paragrafu 21 zákoníku práce jsou rovnocenné právní podmínky pro všechny zaměstnavatele, zejména podnikatelského charakteru, aby měli k dispozici i jiný právní nástroj než kolektivní smlouvu k případné úpravě pracovněprávních nároků a podmínek. Zákoník práce v paragrafu 21 přitom vylučuje možnost existence vnitřního předpisu i kolektivní smlouvy vedle sebe.
Vnitřní předpis může být vydán pouze tam, kde nepůsobí odborová organizace. To znamená, že nemůže být vydán ani u zaměstnavatele, kde sice není sjednána kolektivní smlouva, ale je u něj odborová organizace.

Ve prospěch zaměstnance

Jaké větší nároky a práva mohou mít zaměstnanci ve vnitřním předpise? Například jde o zvýšení odstupného o další násobky průměrného výdělku nad zákonem stanovenou dvouměsíční hranici či další zkrácení pracovní doby bez snížení mzdy, například ze zdravotních důvodů. Je také možné prodloužit dovolenou na zotavenou o další týdny nad výměru stanovenou v zákoníku práce. Toto prodloužení přitom není limitováno jedním týdnem, ale může být i větší. Délka takto určené dovolené je přitom závislá na rozhodnutí zaměstnavatele. Jinak mohou být nastaveny i podmínky pro poskytnutí náhrady za opotřebení vlastního nářadí zaměstnance, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce, pokud je pracovník používá se souhlasem zaměstnavatele. Předpis může rovněž vymezit další případy, kdy nevzniká povinnost zaměstnance k úhradě nákladů vynaložených zaměstnavatelem k prohloubení nebo zvýšení kvalifikace.
Další možností je rozšíření nároků zaměstnanců na pracovní volno v obecném zájmu a stanovení příznivějších podmínek poskytování tohoto volna a náhrady mzdy. V tomto případě zaměstnavatel, který neprovozuje podnikatelskou činnost, může stanovit pouze nároky na pracovní volno bez náhrady mzdy. Větší může být i nárok zaměstnance na náhradu mzdy při nástupu vojenské základní služby nad první dva týdny této služby a při vojenském cvičení.
Ve vnitřním předpise je možné vymezit i bližší podmínky pro stravování. Na základě tohoto dokumentu může firma poskytnout pozůstalým po zaměstnanci, který utrpěl smrtelný pracovní úraz, vyšší jednorázové odškodnění.
Vnitřní předpis může také blíže upravit zjišťování průměrného výdělku pro účely náhrady škody při pracovních úrazech a nemocích z povolání. Autor je pracovníkem MPSV

Co může zaměstnanci přinést vnitřní předpis

odstupné vyšší o další násobky průměrného výdělku nad zákonem stanovenou dvouměsíční hranici,
další zkrácení pracovní doby bez snížení mzdy, například ze zdravotních důvodů,
prodloužení dovolené na zotavenou o další týdny nad výměru stanovenou v zákoníku práce,
upravené podmínky pro poskytnutí náhrady za opotřebení vlastního nářadí, pokud je pracovník používá se souhlasem zaměstnavatele,
vymezení dalších případů, kdy nevzniká povinnost zaměstnance k úhradě nákladů vynaložených zaměstnavatelem k prohloubení nebo zvýšení kvalifikace,
větší nároky zaměstnanců na pracovní volno v obecném zájmu a stanovení příznivějších podmínek poskytování tohoto volna a náhrady mzdy,
větší nárok zaměstnance na náhradu mzdy při nástupu vojenské základní služby nad první dva týdny této služby a při vojenském cvičení,
stanovení bližších podmínek pro stravování, například vymezení okruhu zaměstnanců, jimž se stravování poskytuje, způsob provádění, financování zaměstnavatelem a podobně,
další výhody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist