Stavbaři doufají ve vyšší zájem o byty
Developerské společnosti doufají, že očekávané zvýšení úrokových sazeb u hypoték zvedne poptávku po novém bydlení.
Zájem o koupi bytů se v současnosti stabilizoval a některé firmy začínají mít s prodejem bytů problémy. Dokazují to i čísla ČSÚ. Ve druhém čtvrtletí letošního roku nevykázala stavební výroba oproti loňsku žádný růst. Navíc počet vydaných stavebních povolení v červnu klesl o 7,4 procenta.
Zástupci velkých developerských firem pak připouštějí, že počet závazných rezervací na nové byty poklesl meziročně asi o deset procent.
Snižuje se i zájem o malometrážní nové "levné" bydlení - tedy v ceně 25 až 35 tisíc korun za čtvereční metr. Jednopokojové až dvoupokojové byty byly přitom ještě donedávna nejvyhledávanějším zbožím, které developeři na trhu s byty nabízeli.
Co tedy opět zvedne zájem lidí o koupi bytů? Podle marketinkových expertů je očekávané zvýšení hypotečních úvěrů dobrým reklamním tahem.
Úroky u hypotečních úvěrů by se podle analytiků mohly začít plošně zvedat v průběhu příštího roku. První bankou, která před několika dny mírně upravila pětileté sazby u hypoték, byla Česká spořitelna.
Hypotéky a DPH
"V momentě, kdy po České spořitelně zvedne úroky u hypoték i další hypoteční banka, odstartuje se zvýšená poptávka po novém bydlení," domnívá se Miloslav Mašek, prezident Českého svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Podobný názor vyjádřil i mluvčí společnosti Skanska CZ Ondřej Šuch. "Až všechny významné hypoteční banky začnou úrokové sazby u hypoték zvedat, pak to bude mít na vývoj poptávky nějaký vliv. To však zatím neplatí," řekl.
Nejen případně rostoucí úroky hypoték, ale i časově omezená výjimka na nižší sazbu daně z přidané hodnoty u bytů by mohla developerům v následujících dvou letech pomoci. Výjimka zatím platí do konce roku 2007.
V roce 2008 by se daň z přidané hodnoty u převodu bytů měla zvednout z pěti na 19 procent. Vláda sice s EU vyjednává o prodloužení výjimky až do roku 2015, ale konečné rozhodnutí zatím nepadlo. "Pokud se stát nedohodne s Evropskou unií na prodloužení výjimky, bude to mít na poptávku po bytech větší vliv než cena hypotéky," říká Jiří Doubravský, šéf financování nemovitostí v HVB Bank.
Bankéři navíc poukazují na to, že rok od roku roste počet lidí, kteří si na hypotéku kupují i starší byty. A tento trend by měl v následujících letech ještě posílit.
Bytů je dostatek
V České republice je v přepočtu na tisíc lidí více bytů než třeba v Maďarsku, Rakousku, Nizozemsku či Británii. Vyplývá to ze studie Ministerstva pro místní rozvoj. Podle ní připadá v tuzemsku na tisíc lidí 427 bytů, v Nizozemsku jen 414, v Rakousku dokonce jen 399.
Podle mezinárodních statistik je sice v tuzemsku bytů dostatek, jejich kvalita je ale nízká. Tento fakt pak nahrává především hypotečním bankám, a nikoli developerským firmám.
Také počet hypotečních úvěrů na tisíc obyvatel je ve srovnání se zeměmi Evropské unie stále malý. Do konce roku 2004 si v Česku podle informací Ministerstva pro místní rozvoj vzalo hypotéku na bydlení necelých 150 tisíc lidí, přičemž více než 36 tisíc úvěrů bylo poskytnuto v Praze.
Meziroční nárůst hypoték je však podle studie švýcarské banky UBS v Česku ve srovnání se zeměmi unie vysoký. Dva roky po sobě totiž hypotéky vykázaly růst asi o 50 procent. V následujících letech by to mělo být podle studie o něco méně, stále by se však měl meziroční růst držet v desítkách procent. A to i přesto, že je v Česku relativní dostatek bytů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist