Při posuzování cenové výhodnosti banky musí klienti postupovat komplexně. Není možné se zaměřit pouze na jednu položku, nýbrž je třeba vždy posuzovat celkové náklady spojené s konkrétní službou. Proto je často nutné zkoumat hned několik položek najednou. Základním předpokladem správného posouzení je pak transparentní sazebník.

Sazebníky některých bank jsou však pro laiky, kteří vůbec nevědí, na co se zaměřit, dost nepřehledné. Člověk v nich narazí na nějakou položku, ale neuvědomí si, že celkové náklady na službu tvoří ještě další položka (či položky).
Některé sazebníky by si rozhodně zasloužily zpřehlednění - především jiné členění jednotlivých nákladových položek.
Jako dobrý počin lze ohodnotit nový sazebník ČSOB, který začne platit od února tohoto roku. Banka totiž zvolila podstatně jednodušší, a hlavně přehlednější strukturu.

Sazebník ČSOB je organizován do tabulek, které srovnávají cenu jednotlivých účtů. Díky tomu se lidé v sazebníku mohou lépe orientovat, než tomu bylo dříve. Fyzické osoby budou mít v sazebníku celkem osm kapitol, dříve jich bylo jedenáct. Položky jsou seřazeny podle četnosti jejich užívání klienty.

Celkový rozsah klesl ze třiceti na deset stran textu, protože banka ze základní varianty vypustila 215 položek. Zejména těch, které jsou drobnými klienty užívány jen výjimečně (například dokumentární platební styk). (šal)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist