Obyvatelstvo České republiky na přelomu 20. a 21. století je nejstarší v celé své dosavadní historii. Kolem roku 2015 budou nejpočetnější skupinou obyvatelstva čtyřicetiletí, kolem roku 2030 pětapadesátiletí a pravděpodobně ještě v roce 2040 budou pětašedesátileté osoby představovat zvlášť výraznou složku obyvatelstva.
Na Stockholmské konferenci v roce 2001, která se zabývala rozpracováním Lisabonského programu, byl doporučen členským zemím Evropské unie cíl: do roku 2010 dosáhnout, aby lidé v rozmezí 55 až 64 let měli 50procentní míru zaměstnanosti. Tedy v podstatě, aby každý druhý v této věkové skupině byl zaměstnaný.
NEJSME DEMOGRAFICKOU VÝJIMKOU
V České republice dosáhla v roce 2005 míra ekonomické aktivity lidí ve věku 55-64 let již 44,6 procenta, což je poměrně velký pozitivní posun. V roce 2000 to totiž bylo jen 36,3 procenta. Je to dáno řadou faktorů včetně toho, že se prodlužuje důchodový věk, předčasné odchody do důchodu jsou dnes už nevýhodné, protože se výše důchodu následně nevyrovnává a tak dále.
Podle pracovníka Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Zdeňka Karpíška v tom však sehrál významnou roli i rozvoj ekonomiky, který vedl k absolutnímu růstu počtu zaměstnaných lidí, a to zejména právě z řad starších pracovníků. Současně však upozorňuje na fakt, že jen v letech 2010-2020 poklesne počet lidí mezi 15-64 lety zhruba o půl milionu osob. A i když se dnes uvádí jako důvod toho, proč zaměstnávat starší, problém financování důchodů, minimálně stejně důležitým bude i nedostatek pracovních sil, který se nepodaří řešit pouze přistěhovalectvím.
Podle Karpíška se otázkami zaměstnávání starších lidí musí zabývat stát i zaměstnavatelé. A to hned ze dvou důvodů:
1. Demografické důvody a s tím spojená i otázka stárnutí populace a financování důchodů.
2. Ekonomický růst - "Strategie hospodářského růstu ČR", kterou projednala vláda České republiky, uvažuje o možnosti a potřebě šestiprocentního ročního růstu HDP ve stálých cenách v období do roku 2013. Ten se však nepodaří krýt pouze zvyšováním produktivity práce. Bude asi třeba absolutně zvyšovat i počet pracovních sil.
Problematika zaměstnávání starších osob vyžaduje komplexní řešení. V jeho rámci mezi zásadní věci patří stále nedořešený efektivní systém celoživotního vzdělávání, resp. další profesní vzdělávání. Tento stav může silně ovlivnit nedostatek pracovních sil v budoucnosti.
SKRYTÁ DISKRIMINACE EXISTUJE
Přes tato fakta však zaměstnávání starších lidí mnoho podniků a jejich manažerů považuje za jakousi přítěž, něco nevýhodného. A i když je v České republice diskriminace kvůli věku zakázána, de facto existuje. Z inzerátů sice zmizely zmínky o věku uchazečů, ale byly nahrazeny formulacemi typu "přijmeme do mladého kolektivu".
Zdeněk Karpíšek poukazuje na zkušenosti z rozhovorů s představiteli úřadů práce: zaměstnavatelé dnes velmi často chtějí uchazeče, kteří mají znalost práce s počítačem a jazykové znalosti. Pokud jde o počítače, ukazuje se, že zájem mezi staršími lidmi o tuto kvalifikaci je poměrně silný. Horší je to s jazyky. A právě ty se stávají pro zaměstnavatele pouhou záminkou, aby nemuseli brát starší pracovníky. Přitom jde často o místa, kde se pracovník s cizím jazykem celý rok nesetká. Jenže zde se už nejedná o diskriminaci kvůli věku, ale o nesplnění kvalitativních požadavků zaměstnavatele. A funguje to.
V ZAHRANIČÍ UŽ HLEDAJÍ CESTY
Přístup firem v zahraničí také není jednotný. Zatímco v Německu podle listu Handelsblatt chce Daimler-Chrysler poslat i dvaapadesátníky na výměnek, BMW nebo Deutsche Bahn jdou jinou cestou. Druhý jmenovaný zaměstnává - v posunovacích službách a při opravách tratí - mnoho lidí, kteří těžce fyzicky pracují. "U nás existuje zatím zdravotní koučování," informuje Handelsblatt personální šéfka Margret Suckaleová.
Podle Zdeňka Karpíška existují velké zahraniční podniky, které v případě, že třeba restrukturalizují či tlumí výrobu, nabízejí svým starším zaměstnancům pomoc při zakládání firem v oblastech, které outsourcují. Daly jim k dispozici určité prostory, telefony, naučily je základy potřebné administrativy, a tak se z těchto bývalých zaměstnanců stávají subdodavatelé. Přitom zde existuje stále vazba na mateřský podnik, která je také velmi důležitá.
PROGRAMY PRO DŮCHODCE
Do rozvoje kariéry však patří i programy účinně využívající důchodce. Pracují jako konzultanti, vedoucí jednorázových projektů, ale i v jiných funkcích. Tento postup se vyplácí například biotechnologické a potravinářské firmě Monsanto. Jen na nákladech ušetří 600 tisíc dolarů ročně, protože důchodci zaměstnaní na dobu určitou nemají nárok na různé benefity, neplatí se za ně pojistné. Ostatní přínosy firma neměří, protože ví, že je to příliš subjektivní. I proto je důkladná databáze bývalých pracovníků firmy důležitou součástí personálního informačního systému.
TAKÉ V ČESKU HLEDAJÍ VÝCHODISKO
Jak uvádí Alexandra Králíková ze společnosti Škoda Auto, na podporu zaměstnanců starších padesáti let se zaměřuje rozvojové partnerství Třetí kariéra Iniciativy společenství Equal, zčásti financované z prostředků Evropské unie. Partnery v projektu jsou Expertis Praha, příjemce grantu, středisko empirických výzkumů STEM, Středočeská asociace manažerek a podnikatelek, CSP Management Consultants, VŠE v Praze, Economia OnLine a Škoda Auto.
"Jedním z důvodů, proč se firma Škoda Auto zapojila do tohoto rozvojového partnerství je fakt, že jeho cílem je podporovat celoživotní učení a rovné příležitosti pro starší zaměstnance, podpořit manažery lidských zdrojů při využívání jejich potenciálu a posílit povědomí o významu této cílové skupiny," říká Alexandra Králíková. "Chceme do této oblasti vnést novou inspiraci a zaměstnancům ve věkové kategorii nad padesát poskytnout řešení, jak zhodnotit své znalosti a zkušenosti a získávat nové a jak být přínosem pro moderní dynamickou firmu."
TŘETÍ KARIÉRA
Partnerství Třetí kariéra se ve své činnosti zaměří na výzkum a zmapování současné situace ve středních Čechách, získá přehled o osobních a pracovních aspiracích této skupiny zaměstnanců, bude se zajímat i o vztah ekonomicky aktivní populace k této cílové skupině.
Na základě výsledků výzkumu a studia odborné literatury i zahraničních zkušeností vytvoří metodiku určenou pro personalisty a zaměstnavatele. Metodika bude zaměřena na to, jak lépe spolupracovat a využívat potenciálu těchto zaměstnanců. Druhá metodika bude určena přímo zaměstnancům. Cílem je posílit jejich motivaci ke zvyšování kvalifikace, odbornosti a flexibility.
Od září tohoto roku bude program pilotně ověřován s účastníky z praxe různých firem. "Ve Škoda Auto vytvoříme jednu skupinu, tvořenou převážně mistry a dalšími účastníky ze středního managementu," vysvětluje Králíková. "Pilotní ověření bude probíhat do května 2007 a po jeho vyhodnocení a úpravách bude program standardně využíván."
Pilotně se ověří i metodika pro HR manažery a to s jednotlivými manažery z různých firem, které mají o spolupráci na tvorbě podpůrného programu pro skupinu starších zaměstnanců zájem. "Zaměstnanci nad padesát let představují z hlediska svých zkušeností a znalostí jednu z klíčových skupin zaměstnanců v naší firmě a věříme, že je, i díky partnerství Třetí kariéra, dokážeme podpořit v jejich činnosti a lépe zhodnotit jejich potenciál," uzavírá Alexandra Králíková.
Samozřejmě problém stárnutí populace a jeho dopad na zaměstnavatele má řadu dalších dimenzí. Patří mezi ně například i otázka, co s manuálními zaměstnanci, kteří už ve vyšším věku nemohou vykonávat svou práci? Budeme je umět rekvalifikovat a využít třeba ve službách? Jak zajistit, aby fungovaly generačně diverzifikované pracovní týmy? Nebo: Jak neztratit zkušenosti a znalosti starších kolegů?
Je třeba si včas připomenout, že zanedlouho budeme zřejmě čelit výraznému nedostatku talentů a starší spolupracovníci se za určitých podmínek mohou stát pro firmu skutečným pokladem. Některé společnosti si to už uvědomují.

Mýty a skutečnost
Společnost Towers Perrin vypracovala pro americkou Asociaci osob v důchodovém věku (AARP ) studii, která se zaměřila na všeobecný předpoklad, že zaměstnanci starší 50 let jsou pro zaměstnavatele nákladnější než mladší zaměstnanci. Odhalila však, že náklady navíc na udržení nebo získání zaměstnanců starších 50 let se pohybují pouze kolem zanedbatelných tří procent. Starší zaměstnanci jsou navíc motivovanější, protože chtějí předčít očekávání.
Cílem této studie bylo ukázat firmám, že má smysl investovat do starších pracovních sil. Kromě už zmíněné vyšší motivace patří mezi výhody i skutečnost, že se jedná o lidi s rozsáhlými zkušenostmi a dovednostmi potřebnými k výkonu pracovní pozice. To potvrdili i všichni dotázaní zaměstnavatelé, když uvedli, že zaměstnanci starší padesáti let mají i další potřebné vlastnosti, které dokážou přeměnit v obrovské plus pro podnikání firmy.
Zúčastnili se jí respondenti z řad zaměstnanců i zaměstnavatelů z více než 700 firem v oblasti energetiky, finančnictví, zdravotnictví a maloobchodu.
Zdroj: www.aarp.org
Case study
V BMW slouží prevenci dobré kondice fitness centra na všech pracovištích, existuje lékařská péče a zdravotní cvičení. Podnik podle vlastních informací při náběhu nové trojkové řady v Mnichově investoval 25 milionů euro do ergonomické optimalizace pracovišť.
Proč takové investice? Starší jsou v průměru podle BMW častěji nemocní než mladší. Čím namáhavější je práce, tím vyšší je podíl výpadků. Náklady na to mohou rok od roku stoupat. Přitom už za čtyři roky bude třetina všech pracovníků v BMW mít přes padesát. Podle manažerů firmy však jejich schopnosti stojí za to udržet. Zejména když se jedná o odborníky nebo kvalifikované síly, které se už dnes těžko nahrazují.
Podobné je to i v zámoří. Jak uvádí studie společnosti Accenture, americká energetická firma TVA si v roce 1998 uvědomila, že střední věk jejich pracovníků je 48 let. Protože většina z nich odchází do důchodu ještě před dovršením 60 let, bude to znamenat, že během deseti let bude muset řešit otázky spojené se ztrátou těch, na kterých dnes závisí efektivní a bezpečný běh jejích nukleárních, spalovacích a vodních elektráren. Nebyla sama, kdo se nad otázkami ztráty znalostí v souvislosti s odchodem pracovníků zamýšlela. A to nejen z důvodu odchodů do důchodu. Patří k nim například i Siemens AG, Delta Airlines či Monsanto.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist