Úvěrová karta může vyjít levněji než půjčka
Nejvíce využívaným způsobem získání hotovosti jsou jednorázové bankovní spotřebitelské neúčelové úvěry. I když je potřeba hotových peněz velmi naléhavá, neměli by lidé opomíjet poplatky, které jsou s půjčkami spojené. V některých případech se i přes výrazně vyšší úrokové sazby (oproti běžným spotřebitelským úvěrům) vyplatí spíše kreditní platební karty.
Kdy se vyplatí spíše karta
Prostým porovnáním úrokových sazeb a poplatků spojených s vedením účtu u jednorázových úvěrů a úvěrových karet se z hlediska nákladů vyplatí spíše běžný úvěr. Neplatí to ale ve všech případech.
Zvolit raději úvěrovou platební kartu se vyplatí klientovi, který potřebuje hotovost skutečně jen krátkodobě (je schopen úvěr relativně rychle splatit), zato si ale půjčuje častěji.
V případě jednorázových úvěrů musí totiž platit poplatek za vyřízení každé smlouvy (obvykle jedno procento z částky úvěru), u kreditní karty nikoliv. U ní má k dispozici úvěrový rámec, z něhož může čerpat v libovolném okamžiku automaticky.
Aby se kreditní karta oproti jednorázovým půjčkám vyplatila, musí být splněny ještě další dvě podmínky. Jednak je třeba vyčerpané úvěry splácet v bezúročném období (jinak totiž úroky činí až 27 procent ročně), a tím se vyhnout placení úroků. Současně musí banka také u hotovostních transakcí umožňovat bezúročné období, v opačném případě je nutné půjčku v rámci kreditní karty využít jen bezhotovostně (kartou v obchodě za příslušné zboží zaplatit).
Do bezúročného období zahrnují hotovostní transakce jen dvě banky - ČSOB a Komerční banka. Ostatní peněžní domy, které vydávají kreditní karty, u výběrů z bankomatů prostřednictvím těchto karet, účtují úrok okamžitě. Na druhou stranu ale u nich klienti platí nižší poplatek za použití bankomatu.
U dalšího měsíčního poplatku - za vedení úvěrového účtu - jsou běžné spotřebitelské půjčky plně srovnatelné s úvěrovými platebními kartami.
Problémy se splácením
Se zvyšujícím se počtem zadlužených domácností přibývá případů, kdy se dlužník dostane do finančních nesnází a po nějakou dobu není schopen splácet úvěr. Tato situace ještě nemusí mít fatální důsledky - tedy za předpokladu, že klient včas informuje svoji banku o vzniklé situaci. Banka se bude v takovém případě snažit vyjít klientovi všemožně vstříc a povolí mu například odklad splátek, případně splácení rozloží do více let.
Lidé, kteří si na svá bedra naložili velké finanční závazky a dostanou se do komplikací se splácením úvěrů, by proto měli co nejdříve kontaktovat svoji banku a nečekat, až je banka vyzve sama.
Jak nejrychleji získat spotřebitelskou půjčku v bance
Nejpohodlněji a nejrychleji získají spotřebitelský úvěr klienti, kteří mají v dané bance již nějakou dobu veden účet, na který si nechávají posílat výplatu.
Zatímco neznámí klienti (lidé "z ulice") musí při žádosti o půjčku dokládat výši příjmů od zaměstnavatele, u lidí s účtem v bance postačí, aby se bankéř podíval na historii konta.
Klient "s historií" může celý proces vyřízení půjčky zvládnout za velmi krátkou dobu (například do půl hodiny). Čerpat půjčku pak může v řadě případů prakticky okamžitě (do několika málo hodin).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist