Nizozemsko může být branou do světa
Nizozemci českého původu Štěpánu Hlucháňovi ještě nebylo 30 let, ale podniká už od svých osmnácti. Nyní přes rok řídí v Rotterdamu pobočku zlínského Z Studia. To se specializuje na překlady a vydávání manuálů k výrobkům všeho druhu - od aut a strojů přes kuchyňské přístroje až po elektroniku a počítačové vybavení.
Firma je důkazem, že i na relativně malém trhu jedné z nejvyspělejších zemí světa dokáže uspět menší český podnik. Nizozemsko mu nabídne přístup k evropským centrálám stovek nadnárodních firem, skvělé vazby na celý svět i snadnou dostupnost velké části západní Evropy. "Je jednodušší oslovovat světové firmy z Nizozemska než z Česka," říká Hlucháň. "Jsme tu v centru evropského byznysu. Pro naše partnery mám velice silný argument - ano, jsme sice česká firma, ale můžu být za chvilku u vás, ať už jste v Nizozemsku, Německu, Belgii nebo v Lucembursku," dodává.
Snazší vývoz než z Česka
I Hanka van der Mark, ředitelka kanceláře CzechTrade v Rotterdamu, je přesvědčena, že pro české podniky může vést cesta na mezinárodní trhy právě tudy. "Nizozemsko je branou do světa," říká van der Mark. "Vzhledem k mezinárodním kontaktům je to tu velice zajímavé. Záleží ale na tom, zda této výhody podniky dokáží využít," dodává. Podle místního obchodního rejstříku si v jedné z nejvyspělejších zemí světa zřídily pobočku již desítky českých firem. Jde nejčastěji o firmy podnikající v logistice nebo strojírenské, metalurgické výrobě a výrobě plastů nebo o výrobce dílů do počítačů. Díky místní pobočce mohou snadněji vyvážet své zboží do celého světa. Často jde o firmy se zahraničními vlastníky, které zboží vyvezené z Česka dále reexportují do světa.
Nedůvěřivé západní firmy
Nadnárodní firmy mají svá sídla nejčastěji v Rotterdamu, největším přístavu Evropy. Kvůli snadnému přístupu k nim zde založilo kancelář i Z Studio. Výrobcům nabízí překlady manuálů do všech evropských jazyků, ale také například i do arabštiny nebo hebrejštiny, jejich grafické zpracování a tisk. Díky tomu, že firma je registrována v Nizozemsku jako b. v., tedy společnost s ručením omezeným, se jí daří překonávat i určitou nedůvěru, kterou některé společnosti mají k postkomunistické Evropě.
"České firmy jsou bohužel brány jako východoevropské podniky. Západní firmy se na ně dívají trochu nedůvěřivě," říká Hlucháň. Podle něj se v tom skrývá i další nebezpečí - západoevropské a nadnárodní firmy mají dojem, že firmy ze střední a východní Evropy musí být výrazně levnější a snaží se cenu za zboží a služby co nejvíce srazit.
Úřady ztěžují registraci
Potíže mohou nastat i při zřizování kanceláře. Čeští podnikatelé musí předat úřadům řadu dokumentů a doložit svou bezúhonnost i dostatek kapitálu. Všechny podmínky jsou přesně stanoveny a firmy je naleznou mimo jiné i na webových stránkách českého velvyslanectví v Haagu www.mzv.cz/hague. Místní úřady ale prý přesto často nevědí, jak při registraci české firmy postupovat. "Sám jsem musel na úřad snad čtyřikrát, než nás zapsali do obchodního rejstříku, a to zde žiji už dvacet let a dlouho podnikám," stěžuje si Hlucháň. Českým firmám to může trvat i měsíc nebo dva. Milan Vágner, obchodní rada českého velvyslanectví v Haagu, proto doporučuje, aby si podnikatelé najali služby některé ze specializovaných kanceláří. "Podnikání v Nizozemsku má řadu specifik. České firmy by v každém případě měly být v kontaktu s místním právníkem znalým prostředí," říká Vágner. Podle něj je na druhou stranu velkou výhodou podnikání v Nizozemsku všeobecná znalost angličtiny a multikulturní prostředí. Čeští podnikatelé tady nenarážejí na jazykovou a kulturní bariéru jako jinde. Hlucháň ovšem upozorňuje, že pro některé specializované obory - např. pro obchod s květinami - je znalost holandštiny nutná. "Je velice praktické mít někoho, kdo zná jazyk a kulturu v zemi," tvrdí.
Požadavky na založení firmy:
Firma potřebuje sestavit evropský podnikatelský plán - více informací získá na místním finančním úřadě.
Vyplní dokument o inkorporaci, jména, adresy, národnosti vedení společnosti. Je nutné notářské osvědčení.
Při zakládání společnosti s ručením omezeným (zkratka BV) se společnosti musí přihlásit u Ministerstva spravedlnosti a sestavit notářsky osvědčenou listinu o provozu společnosti. Lhůta: asi 3 měsíce.
Povinné vyplnění registračního formuláře od místní obchodní komory. Obchodní komora v místě sídla firmy vede obchodní rejstřík společností. Lhůta: asi 1 den.
Registrační poplatek závisí na výši kapitálu společnosti a platí se každý rok.
Společnosti mohou zažádat o vládní podporu - informace získají u místních správních orgánů.
Podpory mohou zahrnovat prostředky pro nábor nových zaměstnanců a na jejich školení. Lhůta: asi 2 týdny.
Podání žádosti o udělení patentu na ochranu duševního vlastnictví pro mezinárodní trh.
Firma si musí otevřít účet.
Musí založit příslušné účetní knihy a vést evidenci o činnosti. Dále se vyžaduje uchovávat dokumentaci, jako např. obchodní dopisy, účty apod.
Zdroj: www.euroinfocentrum.cz, www.czechtrade.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist