Co bylo ve hře Mittal - Arcelor
Správní rada západoevropské ocelářské jedničky Arcelor v neděli překvapivě schválila spojení firmy s ocelářským impériem, které kontroluje indický magnát Lakshmi Mittal. Pokud tento pátek udělí souhlas také firemní akcionáři - a průtahy se spíše neočekávají, vznikne největší ocelářský podnik na světě v celkové hodnotě 27 miliard eur. Další největší světové ocelářské firmy, například Nippon Steel, jsou co do objemu tržní kapitalizace čtyřikrát až pětkrát menší než vznikající kolos. V globálním měřítku ale monopolizace sektoru nehrozí. Jeho konsolidace je teprve na počátku a je spíše pravděpodobné, že nově oznámená fúze vyvolá další vlnu spojování, slučování a polykání podniků.
Zpráva o sloučení Arceloru a Mittalu není ale jenom zprávou o ocelářství. Poselství je jinde. Především končí jedna z nejsledovanějších bitev, ve které hrála roli spousta faktorů: vztah managementů a akcionářů podniků v kontinentální Evropě, role evropských vlád v zákulisním ovlivňování strategických plánů podniků, diskuse o tzv. národních či evropských šampiónech, vliv kapitálu z okolí ruského presidenta Putina v Evropské unii a celá řada dalších věcí.
Několikaměsíční bitvu, která se vyostřila hlavně v posledních týdnech, sledovali také čtenáři velkých světových ekonomických deníků v podobě smršti celostránkových inzerátů zaměřených na akcionáře.
Spor o Arcelor jako vzor
Nejprve ke vztahům manažerů a akcionářů. Oproti kultuře běžné v amerických či velkých nadnárodních veřejně obchodovatelných firmách bylo v Evropě běžné, že vedení firem bylo oproti akcionářům v daleko silnějším postavení. Ač mají evropští či kontinentální manažeři mnohonásobně nižší platy, než je běžné v USA, jsou ve skutečnosti mnohem mocnější. Akcionáři mají v Evropě nárok na daleko méně informací. Tak se mohlo stát, že vedení Arceloru, které mělo silné krytí především ze strany lucemburské a francouzské vlády, se dlouho, aktivně a poměrně nákladně bránilo nabídce Mittalu, která byla přitom pro akcionáře velice výhodná a zajímavá.
Proto konečný vstup Mittalu a prohra "opevněného managementu" Arceloru může znamenat svého druhu průlom do evropské firemní kultury včetně požadavků na změny legislativy. Postavení akcionářů by se mohlo zlepšit. Nastane-li další podobná kontroverze, bude nahlížena skrze výsledek boje o Arcelor. Evropa se posune směrem od kontrolované ekonomiky k více svobodným trhům.
Evropští šampióni
Druhá rovina se týká vlivu vlád. Národní vlády a politici v zákulisí silně povzbuzovali odpor vůči převzetí Arceloru, evropské ocelářské jedničky, indickým Mittalem, a to přesto, že až na menší podíl lucemburské vlády byl Arcelor - alespoň na papíře - podnikem soukromým.
Oproti zvyklostem evropských manažerů jedná indický magnát Mittal přímo a anglosasky. Nepředjednává s politiky v zákulisí, najímá si investiční bankéře a sám jedná s velkými akcionáři. Pokud tato strategie zaznamenala nakonec úspěch, bude také do budoucna zdrojem poučení.
Politici a šéfové Arceloru se vůči Mittalovi dokonce občas dopouštěli poznámek na hranici rasismu. Manažer Arceloru Guy Dollé pravil, že Mittalova nabídka sestává z "opičích peněz" a jeho firma je plná "indiánů". Pak také pravil, že Arcelor je "lucemburská společnost s evropskými kulturními hodnotami". Zřejmě tak narážel na fakt, že Mittal je Ind, nikoli Evropan.
Když se Arcelor pokusil bránit Mittalu spojením s ruským Severstalem, vychvaloval prezident Arceloru Joseph Kinsch šéfa Severstalu Alexeje Mordaševa jako "skvělého Evropana, který umí plynně anglicky a dokonce německy".
Fúze s Mittalem každopádně dále problematizuje podivnou pseudoteorii o národních či evropských šampiónech. Tak národní, nebo evropští? A jaký to má vlastně všechno smysl?
Jestli Mittal nepřeplatil
Je nepravděpodobné, že v konečném rozhodnutí hrála významnou roli obava evropských vlád ze zvýšeného vlivu putinovského Ruska v podobě fúze Arceloru se Severstalem. Mordašov totiž patří do blízkého Putinova okruhu. Různé evropské společnosti, státní i soukromé, v posledních týdnech uzavírají smlouvy s Gazpromem jako na běžícím pásu a plyn je důležitější strategická surovina než železo.
Mittal vyhrál především proto, že za akcie nakonec zaplatil o padesát procent více, než původně nabízel. Doufejme, že nepřeplatil. Pokud by zaplacená cena byla příliš vysoká, mohlo by to mít vliv i na tisíce Mittalových zaměstnanců v České republice.
jan.machacek@economia.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist