Léto akciím většinou nepřeje, srpen a září patří na americkém trhu k těm nejhorším. Nicméně letos doháněly ztráty z května a první poloviny června a celkem se jim dařilo. Jaký tedy můžeme očekávat podzim?
Může se prosadit vliv magických čísel, upozorňuje Chet Currier z agentury Bloomberg. Nemá přitom na mysli takzvanou Fibonaciho posloupnost, kterou využívají někteří experti při technické analýze, když chtějí graficky znázornit vývoj cen akcií. Podle ní je každé další číslo součtem dvou předchozích a poměr dvou sousedních čísel se blíží magickému zlatému řezu.
Currier vychází z jiných kouzel. Podle něj může mít zásadní vliv to, že se období vlády amerického prezidenta George Bushe přehoupne do druhé, příznivější poloviny. Dlouhodobé statistiky z let 1833 až 2004 totiž ukazují, že americké akcie dosáhly v předvolebním roce v průměru 11% růstu a v následujícím, tedy volebním roce, si polepšily o 6,8 %.
Podobné výnosy kontrastují s průměrným ziskem akciových trhů 1,6 % v povolebním roce a 3,7 % ve druhé roce prezidentství. Bushovi končí druhý rok právě v listopadu a vstupuje do svého druhého poločasu posledního volebního období.
Jak uvádí jeden z autorů každoročního Almanachu obchodníka s akciemi Jeffrey Hirsch, prezidentské volby mají každé čtyři roky výrazný dopad na celkový stav hospodářství, a tedy i na akciový trh. Války, recese a medvědí nálada se zpravidla objeví v první polovině prezidentského cyklu, zatímco v té druhé se ekonomice i akciím daří daleko lépe. Ke změně nálady na trhu přitom nedochází od počátku ledna, ale právě s nástupem podzimu. Zmíněné údaje sedí i na poslední medvědí trh v letech 2000-2002, který dosáhl svého dna právě v říjnu roku 2002, tedy přesně v polovině prvního Bushova funkčního období. Currierovu teorii potvrzuje do jisté míry i letošní korekce, která začala v květnu a probíhá zhruba v půlce druhého Buhsova mandátu.
I jiné teorie však potvrzují, že se akciím zpravidla daří daleko lépe od října do dubna. Vycházejí však ze zcela jiných předpokladů, a sice ze zvýšené aktivity správců fondů, kteří se snaží co nejvíce vylepšit svěřená portfolia před koncem roku, aby mohli investorům prezentovat co nejlepší výsledky.
Navzdory teoriím aktuální vývoj nepřináší příliš optimismu. Ropa zůstává drahá, stejně jako řada dalších komodit, což zvyšuje obavy z růstu inflace. Není jisté, zda kvůli tomu americká centrální banka Fed znovu nešlápne na brzdu a nezvýší úrokové sazby. Investoři by se začali více zajímat o dluhopisy, ale akciím by to příliš neprospělo. Ledaže by měl pravdu Currier, akcie by ignorovaly vzestup úrokových sazeb a opřely by svůj vzestup od očekávání blahodárného vlivu druhé poloviny funkčního období hlavy Spojených států.
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.