Poláci i Maďaři jsou s deriváty vpředu

Praha se konečně vydala na stíhací jízdu za sousedními trhy v Maďarsku a Polsku. Tam jsou totiž včera spuštěné derivátové obchody dnes už naprostou samozřejmostí.
"Deriváty se ve světě standardně obchodují. Teprve teď se stala pražská burza moderním světovým akciovým trhem," uvedl Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.
To, že přicházejí tyto alternativní investice do Prahy tak pozdě, je podle expertů důsledek extrémní snahy o snížení rizik na českém kapitálovém trhu po jeho otřesech způsobených pádem několika významných obchodníků s cennými papíry po roce 2000. Do cesty se burze dlouho stavěly i legislativní problémy.
Derivátový trh byl třeba v Maďarsku spuštěn už v roce 1995 a v posledních letech přímo exponenciálně roste. Vloni se zde zobchodovalo téměř devět miliónů kontraktů, v Polsku více než 5,3 miliónu. Více než polovina všech obchodů ve Varšavě navíc proběhne právě s deriváty. Investoři zde sázejí nejen na burzovní index, ale třeba i na kurs zlotého oproti euru, státní pokladniční poukázky nebo jednotlivé akcie.
Němci si zase oblíbili investiční certifikáty. Podle ČTK vzrostl objem obchodů s nimi a dalšími produkty, které používají takzvanou finanční páku, o 56 procent na 67,2 miliardy eur. V Německu se od letošního května dokonce obchoduje i certifikát na index PX.
Množství certifikátů se ale brzy zřejmě rozšíří i u nás. Před nedávnem přání přinést vlastní certifikát vyjádřila německá privátní banka Sal. Oppenheim. "Mělo by to být do konce roku," řekl šéf jejího pražského zastoupení Aleš Hrnčíř.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist