Průmyslová produkce sezónně očištěná byla meziměsíčně v únoru 2005 nižší o 0,2 procenta , meziroční index průmyslové produkce dosáhl 105,6 procenta. Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách roku 2000 se zvýšily o 5,8 procenta, zveřejnil dnes ČSÚ.


Nejvíce se na růstu podílela odvětví zpracování ropy, výroby a oprav strojů a výroby chemikálií. Naopak k největšímu poklesu došlo u výroby obuvi a zpracování dřeva. V únoru se nejvíce zvýšila výroba meziproduktů, zboží krátkodobé spotřeby, výroba energií a naopak poklesla výroba zboží dlouhodobé spotřeby.


K růstu celkových tržeb z průmyslové činnosti přispěl vysoký růst v odvětvích výroby dopravních prostředků a zařízení, výroby a oprav strojů a zařízení a výroby elektrických a optických přístrojů a zařízení.


Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků vzrostly reálně o 10,6 procenta, převedeno na běžné ceny jde o růst o 8,4 procenta. To znamená, že jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 46,3 procenta počítáno v běžných cenách. Nejvyšší růst tržeb z přímého vývozu ve stálých cenách byl patrný u těžby nerostných surovin a výroby potravinářských výrobků a nápojů, tabákových výrobků Naopak nejvíce poklesly tržby z přímého vývozu v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody (a výroby usní a výrobků z usní.


Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v únoru 2005 meziročně zvýšil o 12 600 osob. Meziročně si přišlo nejvíce lidí do výroby dopravních prostředků a zařízení a výroby elektrických a optických přístrojů. Naopak odcházeli zaměstnanci z odvětví těžby ostatních nerostných surovin a výroby usní a výrobků z usní a textilní výroby.


Průměrná měsíční nominální mzda 16 301 Kč v únoru 2005, to znamená meziroční nárůst o 4 procenta. Průměrná hodinová mzda vzrostal o 6,8 procenta v absolutním měření se tak zvýšila na 121,00 korun. Zároveň stoupá i produktivita práce v průmyslu, která se převádí z tržeb na jednoho zaměstnance, ta vzrostla o 4,6 procenta, u hodinová produktivity došlo k růstu o 7,4 procenta.


V Průmyslu přibyly nové zakázka v celkové ceně 96 miliard korun měřeno v běžných cenách, přičemž ze téměř dvě třetiny činily zahraniční zakázky. Největší hodnoty nových zakázek ze zahraničí byly uzavřeny v odvětvích výroba kancelářských strojů a počítačů a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení Nejvíce poklesla hodnota nových zakázek ze zahraničí v odvětvích výroba oděvů, zpracování a barvení kožešin a výroba textilií a textilních výrobků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist