Nejrušnější období v roce. Právě na něj se připravují v těchto dnech zajišťovny po celém světě a zároveň zveřejňují výsledky svého hospodaření v uplynulém období.
"Druhé pololetí roku je vždy z hlediska příjmů i zisků silnější," citoval Forbes Martina Zellera, šéfa Hannover Re, pětky mezi zajišťovnami.
Vrcholná sezóna začíná zajišťovnám ale také v negativním smyslu. V Karibiku totiž přichází období hurikánů. Škody se často pohybují v řádu miliard dolarů. Vloni například čtyři hurikány Charley, Frances, Ivan a Jeanne způsobily škody za více než dvacet miliard dolarů.
Letos navíc začala sezóna hurikánů podstatně dříve. Na Floridu už mířil hurikán Dennis, který ale nenapáchal tak rozsáhlé škody jako loňské hurikány. Hannover Re například odhaduje, že její škody způsobené Dennisem se budou okolo 40 miliónů dolarů. Mnichovský konkurent Munich Re je vyčíslil na 100 miliónů.
Celkově by ale letošní rok pro zajišťovny neměl být tak náročný jako loňský. Ten byl totiž na škody rekordní. K hurikánům se přidaly například také tajfuny v Japonsku. Pojišťovací branže vyčíslila pojištěné škody na bezmála padesát miliard dolarů. Zajišťovny však překvapivě pojistné nezvýšily. To se ale může stát letos a připouštějí to i samy zajišťovny.
"To, že hurikány přišly letos dřív, nám dává silnější pozici při vyjednávání o zvyšování pojistného, která probíhají od začátku září," uvedl Zeller z Hannover Re. Velké katastrofy tak zajišťovnám a pojišťovnám způsobují škody jen krátkodobě, ale díky zvýšení cen pojistek následně mají pozitivní dopad na celé odvětví.

Zisky neohromily
Německá zajišťovna včera zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Příjmy se ve sledovaném období meziročně lehce snížily na 2,2 miliardy eur. Významný pokles zaznamenala Hannover Re u zisku před zdaněním (EBIT), který se snížil zhruba o pětinu na 168 miliónů eur. Čistý zisk se naopak vyhoupl o šest procent.
"Výsledky jsou pro nás trochu zklamáním," uvedl pro agenturu Bloomberg Lucio di Geronimo, analytik HVB Group. V minulém čtvrtletí totiž pojišťovací branži nepostihla žádná velká událost, která by její zisky poškodila. Lépe si nevedla ani jednička mezi "pojišťovnami pojišťoven" Munich Re. Její zisk se propadl o 74 procent na 164 miliónů eur. A to i přesto, že tržby byly zhruba stejné jako před rokem, tedy více než devět miliard eur. Propad způsobily rezervy, které vytvořila americká divize American Re.
"Ač to nevypadá na první pohled, mnichovské zajišťovně se velmi daří. Její provozní výsledky jsou velmi dobré, a to hlavně v oblasti pojišťování majetku a nehod," tvrdí di Geronimo. Provozní zisk Munich Re totiž dosáhl bezmála miliardy eur, což je o 400 miliónů více, než čekali analytici.

Azbest se prodražil
Kromě hurikánů čelí celý obor hromadícím se žádostem o náhradu škody kvůli dříve hojně používanému azbestu, který může způsobovat různá onemocnění. Dosud se suma vyšplhala na 45 miliard dolarů a odhaduje se, že nakonec může jít až o 200 miliard.
"Toto jsou předvídatelné záležitosti. Zajišťovny s nimi počítají, a proto zvyšují své rezervy. Odvětví se však obává neočekávaných událostí a hlavně nových pojistných případů, které dosud nejsou známy," tvrdí Laird Criner ze zajišťovny Guy Carpenter v rozhovoru pro její firemní časopis.
Takovým nečekaným "hurikánem" je také newyorský prokurátor Eliot Spitzer, který si posvítil na podezřelé praktiky pojišťoven a zajišťoven. Největších hráčů Munich Re a Swiss Re se vyšetřování týká spíše okrajově. V centru pozornosti se ale ocitla General Re, kterou ovládá miliardář Warren Buffett.

050812-21 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist