Ruský prezident Vladimír Putin podepsal zákon, který umožní zahraničním investorům vlastnit akcie největšího globálního dodavatele zemního plynu, firmy Gazprom. Zatím mohli cizinci vlastnit jen část jeho amerických depozitních akcií. Moskva nechtěla, aby se jeden z jejich nejcennějších podniků, který dodává třeba do západní Evropy celou čtvrtinu její potřeby zemního plynu, ocitl pod cizí kontrolou. Moskva si ovšem už před uvolněním akcií zajistila v Gazpromu většinu. Ale i tak se uvolní až 49 procent podílů. Obchodovat by se mohlo začít v prvním pololetí příštího roku.

Otevře se nový penězovod
"Je to ten nejvelkolepější novoroční dárek, jaký mohl dát ruský prezident zahraničním investorům," řekl agentuře Bloomberg Steven Dashevsky, analytik energetických surovin u investiční společnosti Aton Capital v Moskvě.
Podle něj to do Ruska přivede nové kvalitní investory. Rusko vděčí za svůj hospodářský boom hlavně exportu energetických surovin. Je po Saúdské Arábii druhým největším producentem ropy na světě. Má také až šestnáct procent ověřených zásob zemního plynu, což je nejvíce na světě.
Aby mohlo Rusko zvýšit vývoz ropy a plynu, potřebuje nutně čerstvé investiční peníze. Nejen na odkrývání nových ložisek, ale především na výstavbu ropovodů a plynovodů. "Prodej akcií Gazpromu otevře nový penězovod," shrnul Dashevsky.
Pomůže to ale také upevnit mezinárodní postavení Gazpromu na světovém trhu. Jeho aktuální tržní hodnota se odhaduje na 150 miliard dolarů. To je zhruba polovina z částky, na kterou se odhaduje tržní kapitalizace, světového ho primuse, amerického koncernu General Electric.

Spor o plyn se zostřuje
Na druhou stranu ale Gazprom neuspěl s kompromisním návrhem, kterým chtěl utlumit "válku o plyn" s Ukrajinou. Moskva pohrozila Kyjevu, že zastaví veškeré dodávky plynu, pokud Kyjev nepřistoupí na výrazné zvýšení ceny. Druhý muž Gazpromu Alexander Medveděv nabídl, že bude o ceně jednat, pokud Ukrajina umožní plynárenskému gigantu podíl na provozu jejich plynovodů.
"Nejsou na prodej, zakazuje to zákon," řekl včera ukrajinský premiér Jurij Jechanurov citovaný agenturou Bloomberg. Ukrajinskými plynovody jde až 75 procent ruského plynu do západní Evropy. Za odebraný plyn platí až dosud. 50 dolarů za tisíc metrů krychlových. Přibližně čtyřikrát méně, než kolik za plyn získává Gazprom v západní Evropě. Ukrajina chce, aby o sporu rozhodl arbitrážní soud ve Stockholmu.
"Dáváme přednost dohodě, ale když Kyjev jinak nedá, půjdeme k soudu," zdůraznil Medveděv. Případné zastavení dodávek Ukrajině se podle něj nedotkne přísunu do západní Evropy.

Vývoj akcií společnosti Gazprom