České domácnosti měly loni v prvních třech čtvrtletích meziročně vyšší reálné příjmy, jejich kupní síla vzrostla o 1,8 procenta. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o vývoji příjmů v ČR.
Zatímco mzdy ve stejném srovnání rostly v průměru o 0,9 procenta pomaleji, příznivě zapůsobil zejména nižší růst cen. Poměr příjmů domácností k celkovému hrubému domácímu produktu se meziročně snížil o procento na 51,6 procenta.
V prvních devíti měsících loňského roku podle MPSV vzrostla reálná hodnota příjmů přepočtená na člena domácnosti v průměru o 4,2 procenta. Například u domácností s dětmi s minimálními příjmy objem získaných peněz stoupl o 1,4 procenta, u domácností zemědělců o 7,9 procenta. Příjmy mírně poklesly jen u domácností zaměstnanců s dětmi, a to o 0,7 procenta, kde podle zprávy MPSV nižší reálné pracovní příjmy způsobil nižší počet ekonomicky aktivních osob v těchto domácnostech.
Růst mezd zpomaluje
Mzdy rostly v prvních třech čtvrtletích v průměru o 0,9 pomaleji než v předchozím roce. Nejrychleji stoupaly v nepodnikatelském sektoru, především kvůli zvýšení platových tarifů a rozšíření platového zvýhodnění. Mezi podnikateli horší výsledek způsobily hlavně nepříznivé výsledky finančního hospodaření firem. Při srovnatelně menší inflaci to však vedlo k téměř shodnému průměrnému vzestupu jejich kupní síly.
Sociálních příjmy domácností podle MPSV vzrostly meziročně o 3,1 procenta. Ve srovnání s prvními devíti měsíci předchozího roku, který výrazně ovlivnila výplata jednorázových kompenzačních příspěvků důchodcům, byl růst o 0,4 procenta nižší.
Přídavky na děti, sociální příplatky a příspěvky na bydlení podle MPSV reálně klesly. V meziročním porovnání naopak výrazně stoupl reálný objem vyplacených rodičovských příspěvků. Zvýšila se rovněž kupní síla objemu dávek pěstounské péče a porodného.
Chřipka způsobila častější pracovní neschopnost
Počet případů pracovní neschopnosti meziročně stoupl o 13,1 procenta. Zkrátila se průměrná doba trvání jednoho případu, a to o 3,7 dne na 33,7 dne. Příčinou byl podle MPSV velký nárůst podílu krátkodobých pracovních neschopností spojený s chřipkovou epidemií v první polovině roku 2005.
Průměrná denní nemocenská ve výši 259 Kč byla v souvislosti s úspornými opatřeními uplatněnými od 1. ledna 2004 o šest korun vyšší než v prvním až třetím čtvrtletí 2004.
Podpora v nezaměstnanosti se ve srovnání s prvním až třetím čtvrtletím předchozího roku propadla o 2,8 procenta, neboť se podle materiálů ministerstva významně snížil počet příjemců. Průměrná úroveň podpory meziročně vzrostla o 21,6 procenta na 4188 Kč.
Nejvíce zdražila doprava, bydlení a energie
Spotřebitelské ceny rostly o 1,7 procenta pomaleji než ve srovnatelném období v roce 2004, kdy zdražily bydlení, voda, energie, paliva, stravování a ubytování. Během ledna až září se úhrnná cenová hladina zvýšila o 1,7 procenta, o což se podle MPSV zasloužil zejména přírůstek cen v dopravě, za bydlení, vodu, energie, paliva, poštu a telekomunikace. Nejvyšší vzestup životních nákladů pocítili důchodci. V září byly tyto náklady v porovnání s prosincem 2004 vyšší o 1,9 procenta.
Domácnosti více využívaly půjček ke krytí výdajových potřeb. Podíl dluhového financování jejich spotřebních výdajů meziročně stoupl o 1,7 na 6,6 procenta. Nadále převažoval zájem o relativně výhodné pořízení bytu.
Objem hypotečních úvěrů domácností se mezi koncem září 2004 a závěrem hodnoceného období zvýšil o 47,6 miliardy Kč. Úvěry ze stavebního spoření stouply o 19,8 miliardy Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist