České vysoké školy se obávají, že nebudou v letech 2007 až 2013 schopny čerpat peníze na vědu a výzkum z fondů Evropské unie. Nemají totiž dostatek prostředků na krytí prvotních nákladů. Vadí jim také, že by se měl snížit podíl peněz určených na vědu a vzdělání, které do Česka směřují z fondů unie. Novinářům to řekl předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sáha.
V rámci programu Výzkum a vývoj pro inovace by vědecké instituce nebo podniky, které se podílejí na výzkumu, mohly z evropských strukturálních fondů mezi lety 2007 a 2013 čerpat až 53 miliard korun. Peníze z fondů unie bude možné získat až následně, po ukončení prvních etap projektů. "To je pro nás velká překážka, vláda by měla zajistit prvotní financování těchto projektů," řekl rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Vlastimil Růžička. Univerzity podle něj nedokážou zaručit dost peněz na rozjezd programů. Unie by měla následně uhradit až 80 procent.
Rektorům také vadí, že vláda uvažuje o snížení množství peněz, které bude moci z evropských fondů na vědu a vzdělání čerpat. "V praxi by to například znamenalo, že by univerzity mohly vytvářet výzkumné projekty jen dohromady s ostatními subjekty," řekl místopředseda ČKR pro tvůrčí činnost Petr Fiala. Vysoké školy by podle něj také nemohly peníze využít například na rozšiřování svých vzdělávacích a vědeckých kapacit. O problému by předseda ČKR Sáha měl jednat s premiérem Jiřím Paroubkem.
Rektoři také chtějí na tuzemské univerzity přilákat více zahraničních doktorandů. Proto své studijní programy budu ve spolupráci s Evropskou asociací univerzit důsledněji propagovat v zahraničí. "Chceme otestovat, zda jsou dostatečně atraktivní," uvedl Sáha.
V současnosti je v doktorandském studiu zhruba 23.000 lidí. "Ti kdo přišli ze zahraničí, se počítají pouze na stovky," řekl Sáha. Nové adepty doktorských titulů by na české univerzity měla přilákat například stipendia nebo snížené školné. Je pro ně připraveno zhruba 600 míst. "Slibujeme si od toho větší internacionalizaci českého vzdělávacího prostředí. Talentovaní studenti by následně mohli rozšířit i naše tvůrčí týmy," dodal Sáha.
Česká konference rektorů sdružuje představitele 24 veřejných, dvou státních a 11 soukromých univerzit. Zajišťuje jejich společný postup v otázkách týkajících se rozvoje vzdělanosti, vědy, výzkumu a vysokých škol.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist