Mezinárodní výzkumný projekt ITER má dokázat vědeckou a technickou životnost fúze coby zdroje energie. Na jeho vývoji spolupracují státy Evropské unie reprezentované společenstvím EURATOM a dále Japonsko, Čína, Indie, Jižní Korea, Rusko a USA. Vzhledem k tomu, že na projektu ITER se podílí státy zastupující polovinu světové populace, je největším mezinárodním projektem vůbec. Podle plánu bude výzkumný reaktor postaven ve francouzském Cadarache a do provozu by měl být uveden v roce 2016.
EK v rámci navrženého společného podniku považuje za primární cíl splnění povinností EU podle závazků smlouvy o ITER. Podnik bude spolupracovat s evropským průmyslem a výzkumnými institucemi, které se budou podílet na stavbě reaktoru a spravovat evropský příspěvek, který bude hrazen z největší části ze společného rozpočtu. Z dlouhodobého hlediska bude společný podnik implementovat činnosti, které povedou k prvnímu předvedení fúzní elektrárny spočívající na poznatcích ITER.
Společný podnik bude mít volnou strukturu a bude koordinovat činnosti národních ústavů, které pracují na technologii jaderné fúze. V čele bude řiditel odpovědný řídícímu výboru ze zástupců zúčastněných států (státy EU, Bulharsko, Rumunsko, Švýcarsko). Společný podnik se bude při řešení vědeckých problémů opírat o jeden nebo více vědeckých programových výborů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist