Po oblíbené Pražské muzejní noci, při které letos v červnu navštívilo muzea a galerie v hlavním městě na 135.000 lidí, se mohou obyvatelé Prahy, Plzně, Brna a Českých Budějovic těšit na Noc vědců. Připravila ji na pátek 22. září Akademie věd, muzea a zapojí se do ní také hvězdárny.

"Noc vědců je popularizační akce zorganizovaná na podnět Evropské komise a její iniciativy Researchers in Europe, jejímž cílem je přiblížit široké veřejnosti vědecký výzkum a zejména osobnosti samotných vědkyň a vědců," uvedl Přemysl Velek z tiskového odboru Akademie věd. Akce se podle něj bude konat ve většině zemí unie. EK celou akci podpořila finančně.
V Praze bude na programu několik besed a tematických večerů s předními českými vědci. V budově Akademie věd bude možné diskutovat na téma "Dialog vědy s uměním" s ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem a matematikem a filozofem Petrem Vopěnkou.

Národní muzeum připravilo několik výstav a prezentací, při nichž si návštěvníci mohou sami vyzkoušet různé vědecké postupy při analýze a preparaci fosilních rostlin či hmyzu a při určování historických předmětů. V Literární kavárně knihkupectví Academia v Praze a Brně se bude debatovat o knihách. Význační vědci tam budou hovořit s hosty o tom, jak může beletrie inspirovat vědce.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích představí vědce v netradičních rolích malířů, fotografů či hudebníků. V Plzni budou mít zájemci možnost vyzkoušet si vědecké experimenty nebo navštívit výstavu mikrofotografií "Život pod mikroskopem". Hvězdárny návštěvníkům nabídnou pozorování noční oblohy s ukázkami vědecké práce astronomů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist