Muslimští vůdci různých zemí světa dnes kritizovali úterní výroky papeže Benedikta XVI. na adresu islámu. Papežova slova odsoudil mimo jiné palestinský premiér Ismáíl Haníja a v rezoluci také pákistánský parlament. Šéf egyptského Muslimského bratrstva apeloval na islámské země, aby pohrozily Vatikánu přerušením diplomatických vztahů, pokud Benedikt XVI. výroky neodvolá. Úřad pro náboženské záležitosti v Turecku papeže vyzval, aby zvážil svou cestu do této země plánovanou na konec roku.


Pákistánský parlament přijal rezoluci odsuzující papeže Benedikta XVI. za jeho "hanlivé výroky" na adresu islámu. Zároveň papeže vyzval, aby se za slova pronesená při úterním projevu v rodném Německu muslimům omluvil a aby je odvolal.


Papež v úterý napadl radikální islám a muslimskou svatou válku - džihád - slovy, že "kdo chce vést k víře v Boha, musí dobře mluvit a správně argumentovat, a ne se uchylovat k násilí a hrozbám".


Ve svém projevu Benedikt XVI. mimo jiné citoval byzantského císaře 14. století Manuela II. Paleologa. "Ukažte mi, co Mohammed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem," opakoval papež císařovy názory.


Vatikán se ve čtvrtek snažil rozhořčení muslimů utišit prohlášením, že papež neměl v úmyslu svou citací zranit jejich city a že islám respektuje. Papež podporuje dialog mezi kulturami a náboženstvími, včetně islámu, zdůraznil Vatikán.


Podle parlamentu Pákistánu, který je druhou nejlidnatější muslimskou zemí světa po Indonésii, ale papež urazil islám a proroka Mohammeda.


"Toto prohlášení zranilo city muslimů. Odporuje také chartě OSN. Žádáme proto, aby papež své poznámky v zájmu harmonie mezi různými náboženstvími světa odvolal," uvedl pákistánský zákonodárný sbor ve svém komuniké.


Podle indického výboru pro otázky menšin znějí papežovy výroky z tohoto týdne jako výzva ke "středověkým křižáckým výpravám". "Slova užitá papežem znějí jako ta, jež pronášeli ve středověku jeho předchůdci, kteří podnikali křížové výpravy," konstatoval předseda výboru Hamíd Ansari.


Pouze osobní omluva více než miliardě muslimů světa může napravit "hlubokou urážku způsobenou těmito provokativními komentáři", soudí generální tajemník největší opoziční strany Jordánska, radikální Islámské akční fronty, Hamzá Mansúr.


"Papež nařkl islámskou teologii, že postrádá rozum a logiku... toto překrucování ukazuje ignoranci a pomstychtivost vůči islámu," dodal. Mansúr rovněž popřel, že by islám byl krvavým náboženstvím. "Evropa zažila daleko více náboženských válek než muslimové... obvinění islámu jako násilnického náboženství je nespravedlivé a svědčí o předsudcích a zaslepenosti," řekl.


Egyptský šéf diplomacie Ahmad Abúl Ghajt vyjádřil obavy, že by papežovy výroky mohly zmařit úsilí o přiblížení Západu a Východu.


Mluvčí radikální Indonéské rady mudžáhidů Fauzan Anshori prohlásil, že "papež islámu a džihádu nerozumí", a vyzval ho k dialogu.