Informace o tom dnes přinesl bosenský list Dnevni Avaz s odvoláním na ministra průmyslu a energetiky Vahida Heća. Mezi další tři uchazeče patří konsorcium Austrian Power and Environment Technology GmbH (APET), německá EnBW a švýcarsko-kazašská skupina BMG/Kaztransgas.
Plán zahrnuje výstavbu čtyř elektráren na uhlí s odhadovanou kapacitou 2000 megawatt a rozšíření a obnovu dvou uhelných dolů. Hećo dodal, že dané čtyři firmy byly vybrány do dalšího kola, protože nevyžadují partnerství s místními společnostmi Elektroprivreda BiH a Elektroprivreda HZHB, které budou projekt realizovat.
APET minulý týden vyhrál soutěž na výstavbu čtyř hydroelektráren s celkovou kapacitou 200 MW v hodnotě 800 milionů eur. Součástí konsorcia jsou rakouské firmy Alpine Mayreder Bau, Porr a Vatech, německé Siemens a Voith, francouzská Alstom a finská Poyry.
Hećo dodal, že vláda bude nyní zkoumat nabídky čtyř vybraných kandidátů. O vítězi chce rozhodnout do 90 dní, napsala agentura Reuters.
ČEZ poprvé vstoupil na zahraniční trhy v roce 2004, kdy vyhrál soutěž na tři distributory elektřiny v Bulharsku. Jednu firmu ČEZ také koupil v Rumunsku. Mezi další trhy, na kterých se firma snaží uspět, je Polsko, Makedonie, Slovensko či Černá hora.
V polovině července ČEZ podepsal s bosenskou firmou Elektroprivreda RS dlouhodobou rámcovou dohodu o výstavbě nejméně dvou uhelných elektráren na jihu Bosny a koupi uhelného dolu v kontraktu za více než 1,5 miliardy eur (43 miliard korun). ČEZ by také mohl vytvořit společný podnik s vodní elektrárnou Gacko.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist