Brusel viní E.ON, že mařil vyšetřování
Rozlomené úřední pečeti mohou stát největší německou energetickou firmu E.ON přes půl miliardy euro. Takovou pokutu totiž může dostat od Evropské komise kvůli maření vyšetřování energetického kartelu.
Komise to oznámila ve středu, více než šest měsíců poté, co byl podle ní přestupek spáchán. Podle mluvčího komise se takový čin stal poprvé v historii.
Rozlomené pečeti
Komise E.ON obviňuje, že jeho pracovníci vnikli do zapečetěné místnosti. Tu zapečetili v polovině letošního května bruselští úředníci, kteří vyšetřovali ve společnosti možné porušení soutěžních pravidel na trhu s elektřinou v Německu. Firmy, jejichž jména komise nechce zveřejnit, jsou podezřelé z toho, že bránily svým konkurentům v přístupu na trh. Na to doplatili spotřebitelé vyšší cenou elektrické energie.
Současně zřejmě experti z Bruselu zkoumali v květnu také chování E.ON na trhu s plynem. Nezvanou návštěvu ve svých centrálách tehdy potvrdily tisku firmy E.ON, RWE, Distrigas, Fluxys, Gaz de France a OMV.
Evropská komise, protože celý případ není dosud ukončen, nezveřejnila k vyšetřování žádné bližší podrobnosti.
Před dvěma dny pouze oznámila, že u firmy E.ON úředníci nestihli prohlédnout firemní doklady za jeden den. Když navečer opustili kanceláře, zapečetili je. Bruselští experti mají totiž právo na nezbytnou dobu zapečetit jakékoliv obchodní záznamy. Když však přišli druhý den znovu prohlížet účetní knihy, pečeti byly poškozené.
Hrozí vysoká pokuta
Bruselští úředníci se porušenými pečetěmi zabývali téměř pět měsíců. Ale teprve druhého října poslala komise firmě E.ON dopis, kterým zahájila formálně šetření celé věci. E.ON požádala o to, aby její experti mohli věc vysvětlit osobně přímo v Bruselu. Na to má firma podle evropských předpisů nárok.
Pro termín těchto slyšení není stanovena žádná zákonná lhůta. Podle listu Financial Times by se měla konat na začátku prosince. Teprve po vyslechnutí "obhajoby" E.ON a posouzení všech argumentů může komise udělit firmě pokutu. Pokud se prokáže, že někdo porušil pečeti úmyslně, může postih dosáhnout až výše jednoho procenta z ročního obratu firmy. E.ON měla loni obrat 56 miliard euro, letos bude zřejmě ještě vyšší.
Je pravděpodobné, že pokuta by byla při horní hranici. Mluvčí komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové, která výši pokut navrhuje, totiž už několikráte zdůraznil, že jde o velmi "vážnou věc".
Tažení proti gigantům
Komisařka Kroesová "válčí" s velkými evropskými energetickými firmami už delší dobu. Vyčítá jim, že brání vstupu konkurentů na trh. To prý dělají především tím, že omezují přístup k "drátům" a "trubkám" potřebným pro přepravu energie a také omezováním skladovacích kapacit. Některé firmy dokonce možná podle Bruselu vytvořily kartel a rozdělily si trh. Zvyšují tím ceny elektřiny a plynu pro zákazníky.
V únoru proto Evropská komise zahájila velké šetření situace na evropském energetickém trhu. Výsledky budou známy v lednu příštího roku.
Na jejich základě může komise navrhnout některé kroky vedoucí k větší konkurenci mezi evropskými firmami. Brusel uvažuje například o nuceném oddělení distribučních společností od výroby elektřiny a nákupu plynu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist