Zatím rekordní částky 3,1 bilionu dolarů dosáhl letošní objem akvizic a fúzí. Příčinou je téměř trojnásobek tzv. transakcí leverage buyout, tedy odkupů společností, financovaných převážně dluhem s malým podílem vlastního kapitálu, často v poměru 70 ku 30 procentům. Hodnota fúzí a akvizic tak překonala rok 2000, kdy jim nahrával velký zájem o akcie technologických firem. Když ovšem tato bublina splaskla a akciové trhy ztrácely, objem akvizic a fúzí poklesl. Nehrozí v současnosti, kdy akcie již třetím rokem rostou, něco podobného?

Analytik Robert Jukes z finanční skupiny Crédit Suisse, citovaný agenturou Bloomberg, tvrdí, že nikoliv. Akvizice a fúze podle jeho slov sledují globální hospodářský cyklus a mají před sebou ještě dva roky růstu. Jukes navíc pokládá současné podmínky pro tyto transakce za téměř ideální. Šéfové společností za ně mohou utrácet více, protože jejich zisky, stejně jako kurzy akcií, stoupají.

Jak konstatuje Alan Alpert, který se zabývá touto problematikou v poradenské firmě Deloitte & Touche, ekonomika je zdravá, k dispozici je velký objem kapitálu, akciové trhy fúze a akvizice vítají a společnosti dál chtějí růst tímto způsobem a rozšiřovat tak své trhy po celém světě. Řada fondů privátního kapitálu s velkým objemem peněz navíc vyhledává zajímavé investice. Ve 47 případech přesáhl objem transakcí částku 10 miliard USD. Vůbec největší je převzetí společnosti BellSouth firmou AT & T za 83,1 mld. dolarů.

Středem pozornosti je již druhým rokem Evropa, která se letos podílí na veškerých akvizicích a fúzích 47 procenty. S transakcemi ve výši 580 miliard dolarů je nejaktivnější odvětví finančních služeb, za nímž následují telekomunikace. Hodnota nepřátelských převzetí se přitom zvýšila o 60 procent na 241 miliard dolarů.

V prozatím rekordním roce 2000 byly celkově realizovány akvizice a fúze za 2,95 bilionu dolarů. Letošní 3,1 bilionu dolarů, které na ně byly od ledna věnovány, zdaleka nemusejí být konečným číslem. Listopad a prosinec patří totiž z pohledu těchto operací k vůbec nejlepším. Společnosti se snaží dokončit je ještě před koncem roku, což má svoji logiku. Loni tak byla například v posledním čtvrtletí oznámena asi třetina veškerých fúzí a akvizic.

Nečekaně vysoký objem těchto transakcí výrazně zvedl příjmy investičních bankéřů. Snad budou mít důvod ke stejné spokojenosti také v příštím roce. Znamenalo by to totiž, že se analytik Jukes nemýlí a obavy z možné analogie s rokem 2000 jsou tudíž bezpředmětné.

František Mašek

objem76.gif