Buffett bude těžit ze zájmu o dluhopisy amerických firem

I přesto, že druhý nejbohatší muž světa Warren Buffett v uplynulých čtyřech letech vyjadřoval svoji nedůvěru k vývoji dolaru a americké ekonomiky, bude nyní jeho společnost Berkshire Hathaway těžit z vysokého zájmu zahraničních investorů o obligace amerických firem.
Stovky finančních společností včetně Berkshire letos podle odhadů vydají dluhopisy, aby refinancovaly dluh v rekordní výši 552 miliard dolarů.
Poptávku po amerických firemních obligacích zvedá zájem investorů z Evropy a Asie, kteří je upřednostňují před státními obligacemi. Buffettova Berkshire i další firmy přitom vydělají na výpůjčních nákladech, které se nyní pohybují u nejnižší hranice z roku 1999.
"Podmínky pro emise firemních obligací nikdy nebyly tak příznivé," říká Thomas Lewis ze společnosti Morgan Stanley. "Pokud to mám vyjádřit na stupnici od jedné do deseti, pak to bude skutečně hodně blízko desítce."
Zahraniční investoři za loňských devět měsíců nakoupili dluhopisy v hodnotě 386 miliard dolarů, zatímco nákupy amerických státních dluhopisů klesly téměř o polovinu, a to na částku 143 miliard dolarů.
S tím, že nákup amerických firemních dluhopisů cizinci je hlavním důvodem vysoké poptávky, souhlasí také Ira Jersey ze Credit Suisse. "Nevidíme žádný důvod, proč by tomu tak nemělo být nadále," dodává.
Buffett vloni opět vyjádřil svou skepsi vůči ekonomice Spojených států. "Můj pohled na dlouhodobé problémy americké ekonomiky, týkající se obchodní nerovnováhy, zůstal nezměněný," napsal Buffett akcionářům společnosti.
Park Insung, vedoucí investiční skupiny v jihokorejské pojišťovně Samsung Life, uvádí, že společnost postupně začala zvyšovat nákup amerických firemních dluhopisů.
"Investujeme především do 10letých dluhopisů, které mají rating typu "single A", protože jsou stabilní a ziskové," vysvětluje Insung.
Podle Bruna Martorana, poradce pro Ansbacher Middle East, zájem klientů z Blízkého východu, především ze Saúdské Arábie a Kuvajtu, o dluhopisy firem v USA stále stoupá a na výnosech je to znát.
Většina poptávky přichází hlavně z Velké Británie, finančního centra mezinárodních investorů. Ti zde do října loňského roku nakoupili dluhopisy ve výši 195 miliard dolarů.
Státy, které patří mezi hlavní vývozce ropy ve světě, investují do finančního trhu Spojených států asi polovinu svých zisků. Minulý týden to oznámila pobočka americké centrální banky v New Yorku.
Kolem 79 procent všech dluhopisů, které jsou splatné v roce 2007, vydaly podle Banc of America Securities finanční společnosti. Ze zbytku připadalo například dvacet procent na společnosti působící v oblasti veřejných služeb, 13 procent na telekomunikační společnosti a pět procent pak na společnosti z mediální sféry.
(bloomberg, hej)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist