ČNB: Peníze zatím nepodraží

Inflace by neměla české firmy a domácnosti příliš trápit ani v letošním roce. Česká národní banka včera zveřejnila předpověď, která je příznivější než ta podzimní.
Bankovní rada rovněž jednomyslně rozhodla ponechat klíčovou sazbu na dosavadních 2,5 procenta. Navíc dala ve svém komentáři na srozuměnou, že peníze se "v nejbližších měsících" zdražovat nebudou.

Příliš mnoho optimismu?

ČNB nyní vidí inflaci koncem letošního roku v rozmezí 2,4 až 3,8 procenta. Prognóza z konce loňského října byla asi o 0,6 procentního bodu horší.
Bankovní rada včera rovněž usoudila, že cenové tlaky v ekonomice budou během letošního roku slábnout.
Podle ekonomů tak k dalšímu vývoji sazeb zaujala "holubičí postoj". Jinak řečeno, nejspíš s nimi nebude hýbat řadu měsíců.
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma na včerejší tiskové konferenci prohlásil, že poslední aktualizovaná prognóza je "přibližně ve shodě" se stabilitou úrokových sazeb v nejbližších měsících.
"Ale v dlouhodobém výhledu by sazby měly postupně růst," dodal Tůma.
Někteří ekonomové pokládají inflační předpověď ČNB za poněkud optimistickou.
"Spíše bych předpokládal, že inflační tlaky kvůli dalšímu vzestupu regulovaných cen v tomto roce porostou," míní Petr Dufek z ČSOB. Podobně se vyjádřil také Jiří Škop z Komerční banky s poukazem na to, že se nadále bude zvyšovat spotřeba domácností.

Hodně záleží na koruně

Ale inflace se dosud vyvíjí příznivě. Její meziroční míra v prosinci spadla na 1,7 procenta.
Utlumit inflaci ČNB podle expertů vydatně pomohla koruna. Její kurz během posledního loňského čtvrtletí vůči euru posílil skoro o tři procenta. Ale během ledna obrátila a vrací se k úrovni, kterou banka ráda vidí - mírně nad 28 korun za euro.
Domácí měna na včerejší rozhodnutí centrální banky skoro nereagovala. V podvečer se její kurz pohyboval kolem 28,15 za euro, a byl tak nejnižší od poloviny loňského listopadu.
Co může přijít dál? "Koruna zažije v následujících týdnech určitou korekci směrem dolů. Možná uvidíme určitý odliv portfoliových investorů," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Jan Bureš, měnový analytik ČSOB.

Proč ČNB střelila vedle?

Centrálním bankéřům nevyšla říjnová předpověď hlavně proto, že se odrážela z vyšší předpokládané ceny ropy, než jaká následně byla, konstatují ekonomové. Také zvýšení spotřební daně u cigaret od letošního roku není tak razantní, jak se čekalo.
"Neřekl bych, že se centrální banka vyloženě mýlila. Prostě přecenila možné inflační tlaky vyplývající z urychlení ekonomického růstu," říká Vojtěch Benda, analytik firmy ING Wholesale Banking. To, aby se inflace vyvíjela v souladu s představami centrální banky, je podle něj velice důležité. "Soukromé firmy a odbory z jejích čísel vycházejí během mzdových jednání. Předpokládaný vzestup cen je důležitý i pro sjednávání kontraktů mezi firmami," uvádí Benda.
ČNB mírně snížila i předpověď hospodářského růstu. HDP se podle ní letos zvýší o 4,4 až 6,2 procenta a v příštím roce na 3,1 až 6,5 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist