Německá firma E.ON včera definitivně rozptýlila pochybnosti o svých záměrech v Česku. Největší evropský energetický koncern, který je druhým největším prodejcem elektřiny i plynu v zemi, chce hrát v české energetice ještě důležitější roli. A chystá se tu stavět vlastní velkou elektrárnu.

O výstavbě nového zdroje za dvě miliardy eur (zhruba 56,5 miliardy korun), se dvěma elektrárenskými bloky o kapacitě 600 megawattů, nyní jedná E.ON s Mosteckou uhelnou společností (MUS). Ta by pro nový zdroj zajistila dodávky uhlí a pozemek v severních Čechách. Nejpravděpodobnějším místem stavby je pozemek dolu Vršany, který má nový zdroj zásobovat uhlím. O detailech zatím není rozhodnuto. "Jsme ve fázi zpracovávání koncepce a projektu, s jehož spuštěním počítáme v roce 2013," řekl včera šéf E.ON Wulf Bernotat, když záměry svého koncernu poprvé oficiálně odkryl během návštěvy v Praze.

Čáru přes rozpočet může ještě plánům MUS a E.ON udělat český soud. Domácí energetická firma ČEZ, která si sama brousí zuby na uhlí z mosteckých dolů pro plánovanou vlastní novou elektrárnu v Počeradech, by se totiž při realizaci česko-německého projektu dostala ze hry: pro Počerady by už neměla surovinu.

ČEZ tvrdí, že mu Mostecká uhelná slíbila uhlí pro Počerady už před dvěma lety předběžnou smlouvou, jejíž splnění teď vymáhá soudní žalobou. "Věříme, že soud nám dá za pravdu a MUS nakonec splní svůj závazek, uzavřít dlouhodobou kupní smlouvu na uhlí s námi," prohlásil v reakci na včerejší oznámení skupiny E.ON mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"Není pravděpodobné, že se do projektu nové elektrárny pustí s Mosteckou nějaký jiný investor dříve, než bude jasné, jak soud skončí. Nesl by riziko, že pro novou investici nebude mít uhlí," řekl nedávno výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Mostecká ale platnost dohody s ČEZ neuznává a Bernotat se soudu nebojí. "Nemyslím, že má žaloba ČEZ šanci na úspěch, nevidím to jako zásadní problém," řekl včera. E.ON přesto nechce začít vkládat do projektu peníze dřív, než soud spor těžařů a ČEZ vyřeší. "Počkáme, jak se situace mezi nimi rozhodne, času je ale dost," dodal Bernotat.

Ten ovšem včera také připustil, že E.ON a těžaři nakonec mohou do svého projektu ČEZ přibrat jako třetího partnera. "O vkladu třetí strany do projektu se uvažovat dá," připouští i zdroj blízký vedení MUS.

Třístranné spolupráci by se zcela nebránili ani lidé z vedení ČEZ: "Museli bychom ale zvážit, jaký přínos z takového projektu by jednotlivé strany měly," řekl HN vlivný manažer ČEZ, který si nepřeje být jmenován. Podle tohoto zdroje zatím jednání o trojstranné spolupráci neběží, může ale časem začít. Manažer totiž tvrdí, že spustit výnosný projekt proti vůli státem ovládaného ČEZ se Němcům nemusí podařit. "Bez nás tu elektrárnu nerozjedou. Už proto, že narazí na řadu administrativních bariér," varuje zdroj.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist