Zřejmě největší ekonomický fenomén letošního roku - hypoteční krize v USA - si vybrala další oběť. V pátek byla s okamžitou platností ze své funkce viceprezidentky banky Morgan Stanley odvolána Zoe Cruzová, jedna z nejmocnějších a nejlépe placených manažerek Wall Streetu. Stala se tak první ženou, která na krizi doplatila.

Teprve před pár týdny museli post šéfa banky opustit Chuck Prince ze Citigroup a Stanley O'Neal z Merrill Lynch.

Důvodem propuštění Cruzové, která pro koncern pracovala 25 let a byla považována za nástupkyni šéfa koncernu Johna Macka, byly odpisy na hypoteční listy ve výši 3,7 miliardy dolarů. Spolu s ní museli odejít také manažeři, kteří za tyto ztráty nesou odpovědnost, mimo jiné i druhý viceprezident banky Robert Scully.

Bezbolestný pád

Cruzová a Scully jsou ale jen dalšími jmény na seznamu obětí krize, která očividně zdaleka ještě není u konce. Zatím nejprominentnější oběti jsou právě Prince a O'Neal, kteří odešli během jednoho týdne na přelomu října a listopadu. Přestože tím pro ně prozatím hvězdná kariéra skončila, obavy o svůj další osud si rozhodně dělat nemusejí. Na rozloučenou totiž dostali vysoké odstupné.

O'Neal, který bance Merrill Lynch zanechal odpisy ve výši 8,7 miliardy dolarů a největší čtvrtletní ztrátu v historii firmy (2,24 miliardy dolarů), dostal "zlatý padák" 161,5 milionu dolarů. Prince je na tom o trochu hůře - dostal "jen" 40 milionů dolarů. Ani jeho "odkaz" Citigroup přitom není zanedbatelný - banka kvůli hypoteční krizi musela odepsat již 6,5 miliardy dolarů a její čtvrtletní zisk zřejmě klesne o 57 procent z loňských 5,51 na 2,38 miliardy dolarů.

Seznam ztrát bank je ale mnohem delší. Podle odhadů odborníků bankovní domy kvůli turbulencím na úvěrových trzích přišly o více než 30 miliard dolarů. Dalších zhruba 70 miliard dolarů se k nim pravděpodobně ještě přidá v příštích měsících. Kvůli tomu klesá i hodnota akcií bankovních domů: jen tržní hodnota velkých bank na Wall Streetu spadla za poslední dva měsíce přibližně o 120 miliard dolarů.

Nové oběti

Vysoké ztráty tak podporují spekulace o dalších personálních změnách ve vedení bank. Hovoří se například o šéfovi investiční banky Bear Stearns Jamesi Cayneovi. Dnes 73letý manažer totiž podle pozorovatelů očividně ztrácí zájem o provozní záležitosti banky a namísto toho, aby se podobně jako jeho kolega Richard Fuld z Lehman Brothers snažil s pomocí krizového managementu zachránit, co se dá, trávil prý v létě raději čas na golfových hřištích a na turnajích v bridži. Výsledek takové práce byl ovšem jednoznačný - zatímco Bear Stearns zakončila třetí kvartál s propadem zisku o více než 60 procent, vykázal Lehman Brothers pokles jen o procenta tři.

Pod stále větší tlak se dostává také prezident správní rady švýcarské banky UBS Marcel Ospel. Důvodem jsou spekulace o možných dalších ztrátách banky a skutečné výši odpisů, které kvůli hypoteční krizi bude muset učinit.

Analytik společnosti Helvea Peter Thorne tak podle deníku Handelsblatt pro čtvrtý kvartál letošního roku počítá s odpisy UBS ve výši pěti miliard eur. Podobný názor mají také analytici z Morgan Stanley, kteří proto raději doporučují prodej akcií UBS. Švýcarská banka přitom již jednou za krizi personálně zaplatila - v červenci z postu provozního šéfa odešel Peter Wuffli. Důvodem byly ztráty hedgeového fondu banky v USA, který nezvládl spekulace na trhu s hypotečními úvěry.


Zoe Cruzová - raketová střela z Wall Streetu

Její kariéra měla být korunována postem nejvyšším, funkcí šéfky jedné z největších investičních bank Morgan Stanley. Namísto toho si ale Zoe Cruzová, dosavadní viceprezidentka banky, musí hledat novou práci. Manažerka, kterou časopis Forbes vloni označil za desátou nejmocnější ženu světa, totiž riskovala příliš mnoho a svému zaměstnavateli tak způsobila velké škody.
Právě riziko přitom Cruzovou, která je s ročním platem 30 milionů dolarů nejlépe placenou manažerkou na Wall Streetu, dovedlo až nahoru. Ne nadarmo jí kolegové přezdívali "cruz missile" (odvozeno od cruise missile, neboli střela s plochou dráhou letu). Za svými cíli šla 52letá manažerka vždy přímo a cílevědomě. A riskování jí většinou vyšlo. V roce 2005 se například zastala silně kritizovaného a neoblíbeného šéfa Morgan Stanley Philipa Purcella, který jí to oplatil postem viceprezidentky. Do banky Cruzová přišla v roce 1982 poté, co úspěšně dokončila studium literatury a MBA na Harvardu. Začala na pozici devizového obchodníka a její kariéra šla brzy strmě nahoru. V roce 2000 už byla šéfkou sekce pevně úrokovaných papírů a o pět let později firmě zajistila 40 procent celkových příjmů.
Kvůli svému rezolutnímu a sebevědomému stylu ale měla matka tří dětí, která je provdaná za kolegu - bankéře Ernesta Cruze, také hodně nepřátel. V roce 2005 odmítl kvůli Cruzové pro Morgan Stanley pracovat Vikram Pandit, dnes jedna z největších hvězd finančního světa a možný budoucí šéf Citigroup.
(bb)

Charles Prince - vazal bez strategie

Přestože byl šéfem druhé největší světové banky Citigroup, zdaleka se nechoval tak autoritativně a mocnářsky jako mnozí jeho kolegové. "Moc vám děkuji, že jste si na mne našel čas," děkoval Chuck Prince například jednomu novináři na konci rozhovoru. Možná to byl právě i tento styl, co jej nakonec připravilo o místo.
Překvapeni a zklamáni přitom byli analytici již v roce 2003, kdy Prince nahradil charizmatického Sandy Weilla. S provozními aktivitami banky neměl jako advokát příliš zkušeností; do té doby pracoval ve stínu svého slavného šéfa. Banka přitom v té době právníka dost potřebovala - tížily ji skandály jako falešné bilance Enronu, Worldcomu a Parmalatu či střety zájmů u analytiků.
Princeovi se ale podařilo během prvních měsíců kritiky uklidnit, i když za to musel zaplatit vysokou cenu - za služby několika stovek právníků zaplatil více než 600 milionů dolarů. Poté, co vlna skandálů opadla, bylo ale zapotřebí pustit se do práce bankéře, a zde nastaly další potíže.
Téměř dva metry vysokému Princeovi totiž podle expertů chyběla jasná strategie, jak bankovní kolos a jeho více než 330 000 zaměstnanců správně nasměrovat. Namísto toho, aby se banka stala flexibilnější, byla ještě více těžkopádná. Hypoteční krize pak firmě zasadila další velkou ránu, která pro 57letého Prince znamenala konec. Hodnota banky na burze letos klesla o 30 procent, což je více než u konkurence.
(bb)

Stanley O'Neal - skromný a nenápadný dříč

Navenek Stanley O'Neal nikdy nedával příliš najevo, kdo je. Skromnost vždy patřila mezi jeho charakterové rysy, zřejmě i proto, že se úplně zezdola vypracoval až zcela nahoru - na post šéfa investiční banky Merrill Lynch.
Společně se svým kolegou Johnem Mackem z Morgan Stanley patřil mezi nejúspěšnější manažery, kteří dokázali restrukturalizovat své firmy, a byl považován za jednoho z vůbec nejlepších investičních bankéřů. V této pozici navíc stanul jako první Afroameričan, který si ročně vydělal 47,3 milionu dolarů.
O'Neal přitom pocházel ze skromných poměrů. Narodil se na malé farmě ve venkovském městečku Roanoke ve státě Alabama. Jako jeden z prvních Afroameričanů navštěvoval střední školu v Atlantě a začal stejně jako jeho otec pracovat v továrně General Motors (GM). Díky svému talentu na matematiku pokračoval ve firemním vzdělávání a nakonec získal i stipendium na Harvardu, který absolvoval v roce 1978.
Po pár letech práce ve finančním oddělení GM ale přešel na Wall Street, kde začal v roce 1986 pracovat pro Merrill Lynch v oddělení rizikových dluhopisů. V roce 2000 se pak vypracoval na šéfa oddělení brokerů, které je v bance považováno za jakýsi odrazový můstek na nejvyšší post. Na něm O'Neal stanul o dva roky později. Letos koncem října ale musel odejít. I jemu vaz zlomila hypoteční krize; bance po něm zůstanou odpisy ve výši 8,7 miliardy dolarů a největší čtvrtletní ztráta v historii firmy.
(HB, bb)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist