Do Dominikánské republiky se dá v srpnu odletět na jedenáct dní za padesát dva tisíc. Také je ale možné letět na čtrnáct dní a za all inclusive zaplatit šestatřicet tisíc - záleží na tom, kde člověk zájezd nakupuje. Stále více Čechů přichází na to, že už i pro dovolenou platí, že "levněji je v diskontu". A protože české prodejny zájezdy zatím nenabízejí, nakupují v diskontech německých.

Například na webové stránky největšího diskontéra Aldi už "klikají" i Češi poměrně často. "Výrazně levněji tu vyjde dovolená nejenom v exotických destinacích, ale i po Evropě," říká třicetiletý Radim, který už kouzlu diskontních prodejen propadl. V ceně zájezdu je navíc většinou připočítána doprava vlakem po Německu i půjčení automobilu na místě. Dvoutisícový rozdíl je už i při nákupu týdenního pobytu v Turecku, který v Česku vyjde na čtrnáct tisíc.

Čtěte více

Dva rohlíky, jedny Maledivy

Důvod? Německé kanceláře díky mnohem většímu trhu prodávají zájezdy výrazně levněji než tuzemské kanceláře. "Obchodní řetězec navíc může díky velkým objemům nakoupených zájezdů nabídnout ještě nižší ceny, protože má slevy z množství," říká Jan Herget z cestovní kanceláře NevDama.

V případě Aldi se spojily dva kolosy. Aldi, které je známé tím, že sice nenabízí příliš široký sortiment, zato prodává nejvíce kusů od jednoho zboží, v nabídce zájezdů spolupracuje s dceřinou společností největší evropské cestovní kanceláře TUI.

České řetězce s nabídkou dovolených zatím váhají. "Prodej zájezdů je určitě jedna z možností. Rozhodně to ale nebude jedna z prvních nových služeb, které rozjedeme," říká Jana Matoušková ze společnosti Tesco. Nejblíže spuštění nabídky zájezdů v Česku byl před několika měsíci diskont Plus. Tyto plány však spolu s prodejem obchodů společnosti Rewe padly.

Zájemci, kteří by s dalšími obchodníky na prodeji dovolených spolupracovali, se však již hlásí.

"Tuto službu se nyní obchodům snažíme nabídnout. Jednali jsme o tom s managementem českých řetězců a čekáme na jejich vyjádření," říká Herget.

Výrazně levnější než v Česku jsou přitom v sousedním Německu i zájezdy "nediskontní".

"S německou kanceláří lze na vzdálenějších destinacích ušetřit až čtyřicet procent z ceny. Je to dáno logistikou i množstvím zájezdů, které německé kanceláře nakupují," říká Václav Uher z firmy NaCesty.cz, která v Česku prodává zájezdy německých cestovek za "německé" ceny. Například týdenní dovolená na Kanárských ostrovech zde začíná na deseti tisících, sedmidenní zájezd "all inclusive" na Jamajku pak vyjde na šestadvacet tisíc.

Češi už umí šetřit

A zájem Čechů o dovolenou s Němci je stále větší. "Letos si přes nás koupilo dovolenou dvakrát více lidí než loni," říká Uher.

Klasické cestovní kanceláře si ale na odliv klientů zatím nestěžují.

080806_13a.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist