Záhrobská na stupních vítězů

Po dvaceti letech vystoupila česká reprezentantka ve sjezdovém lyžování na stupně vítězů po závodě Světového poháru. Nečekaného, ale zaslouženého úspěchu dosáhla Šárka Záhrobská třetím místem ve slalomu, který se jel za umělého osvětlení v Záhřebu.
Ačkoliv byla po prvním kole až čtrnáctá, nejrychlejší jízdou v kole druhém se dokázala poprvé dostat v této elitní soutěži na stupně vítězů. Nestačila jen na rakouskou suverénku Marlies Schildovou a na Anu Jelušičovou z Chorvatska, kterou u trati povzbuzovalo dvacet tisíc diváků.
Před Záhrobskou byla mezi nejlepšími třemi ve Světovém poháru Olga Charvátová v roce 1986, ještě jako reprezentantka Československa.
Devatenáctiletá česká slalomářka včera přidala další cenný úspěch k bronzu ze slalomu na světovém šampionátu v italské Santa Caterině v únoru 2005. Ovšem těžko určit, který z výsledků je cennější, protože na mistrovství světa se kvůli omezeným počtům startujících nedostanou mnohé závodnice, které ve Světovém poháru pro vyspělé lyžařské země ve Světovém poháru pravidelně získávají body.
Pro Záhrobskou je včerejší výsledek také potvrzením ambic pro další světový šampionát, který se koná za měsíc ve švédském Aare. Může ji také těšit, že uspěla právě v nejlépe dotovaném závodě sezony, za což získala 15 tisíc eur, to je v přepočtu 414 tisíc korun. Vítězka dostala 60 tisíc eur.
"Druhé kolo nebylo vynikající, ale famózní," řekl otec a trenér české slalomářky Petr Záhrobský. "Moc si cením, že v něm porazila Schildovou o půl vteřiny," dodal.
Za umělého osvětlení na měknoucím sněhu měla smůlu Anja Paersonová, druhá po první jízdě, ve druhém kole upadla.
Záhrobská ztratila na Schildovou, která vyhrála už čtvrtý z pěti slalomů v této sezoně, vteřinu a 85 setin. Za Jelušičovou však zaostala už pouze o 19 setin. V průběžném hodnocení slalomu je šestá a v celkovém pořadí třináctá.
Eva Kurfürstová i Petra Zakouřilová se umístily na začátku páté desítky a do druhého kola se neprobojovaly.
Jako předjezdkyně se představila Janica Kosteličová, která sezonu vynechává.

Slalom: 1. Marlies Schildová (Rak.) 1:59,40 (57,77+1:01,63), 2. Jelušičová (Chorv.) 2:01,06 (59,17+1:01,89), 3. Záhrobská (ČR) 2:01,25 (1:00,25+1:01,00), 4. Costazzaová (It.) 2:01,42 (59,58+1:01,84), 5. Stieglerová (USA) 2:01,50, 6. Poutiainenová (Fin.) 2:01,71, 7. Bergmannová-Schmudererová (Něm.) 2:01,75, 8. Mancusová (USA) 2:02,01, 9. Zuzulová (SR) 2:02,24, 10. Mölggová (It.) 2:02,27, ...40. Kurfürstová 1:02,72, 41. Zakouřilová (obě ČR) 1:02,77.

SP ve slalomu po 5 z 10 závodů: 1. Marlies Schildová 460, 2. Zettelová (Rak.) 257, 3. Borssenová (Švéd.) 252, 4. Jelušičová 238, 5. Hospová (Rak.) 208, 6. Záhrobská 165, ...39. Kurfürstová 10.

SP po 14 z 35 závodů: 1. Marlies Schildová 697, 2. Hospová 564, 3. Zettelová 562, 4. Kildowová (USA) 448, 5. Götschlová (Rak.) 441, 6. Pärsonová (Švéd.) 386, ...13. Záhrobská 224, 85. Kurfürstová 10.