Navzdory zatýkání a vyšetřování chybí nápad, jak situaci změnit, napsal polský časopis Tygodnik Powszechny. Zápasy kupují všichni, v každé soutěži. Polský fotbal ovládly dvě skupiny: poznaňská a varšavsko-rzeszowská. Králem první z nich je Ryszard F., zvaný Holič.
"Mám toho dost," řekl před dvěma lety Piotr Dziurowicz, šéf klubu GKS Katovice. Přiznal na policii, že týmu kupoval vítězství. Díky němu se dostal za mříže prvoligový sudí Antoni F., kterého policisté zatkli ve chvíli, kdy si do auta ukládal úplatek 100.000 zlotých (cca 711.000 Kč).
Když se sudí Antoni F. dostal do vratislavského vězení, prokuratura mu nabídla roli korunního svědka. Jeho doznání prý vedla k zatčení Holiče. Prokurátor vznesl třicítku obvinění, jedno i proti vedení zločinecké skupiny, která manipulovala zápasy I. a II. ligy.
Holič míval v Poznani známé holičství a také odjakživa fandil poznaňské Olimpii, policejnímu klubu v první lize. Jedním z jeho zákazníků býval i plukovník, který ho uvedl do světa fotbalu. Zjistil, že zápas lze vyhrát ještě před prvním hvizdem a že oholení soupeře je zábavnější než oholení klienta.
V roce 1992 Holič vymyslel sloučení klubů z Wróblewa a Wronek a přemluvil vedení továrny AGD Amica, že pračky a sporáky bude nejlépe propagovat silný tým - a mužstvo se dostalo do nejvyšší soutěže. "Holič si koupil postup," tvrdí dnes prvoligoví činovníci.
Ve finále Polského poháru 1998 se Amica utkala s Aluminiem Konin. Skvěle hrající Konin minutu před koncem vedl 3:2, ale sudí Marek Kowalczyk udělal vše, aby vyhrál Holičův tým. Po prodloužení Amica vyhrála 5:3. Tisíce fanoušků na protest odešly ze stadionu. Kowalczyk pověsil píšťalku na hřebík, ale zaměstnal ho fotbalový svaz, aby školil své nástupce.
Ostuda ale byla taková, že šéfové holdingu Amica ukončili spolupráci. I Holič byl spokojen, už se cítil "kmotrem" polského fotbalu. Prostředníka nedělal v holičství, ale v zámečku, kde hostil činovníky a rozhodčí skvělou krmí i prostitutkami. Po jedné orgii mu prý sudí na kolenou líbali ruce.
Klíčem k Holičově úspěchu byli delegáti. Na jejich hodnocení závisí osud rozhodčích. Slabé známky vedou k vyřazení z hlavních soutěží, vysoké k povýšení. Vztahy s delegáty tak bývají důležitější než dobré pískání. Rozhodčí, které podporoval Holič, mohli počítat s přízní delegátů a díky jim zase Holič mohl rozhodovat o výsledcích. Holičových služeb využívali trenéři, desítky rozhodčích a skoro všichni delegáti svazu. "Výsledek prvoligového zápasu stál od 30.000 do 100.000 zlotých. Sudí dostal polovičku, delegát desetinu a zbytek Holič," tvrdí jeden bývalý rozhodčí.
Úplatek může být milionový, ale i dvě tisícovky, za které si v gdaňském přeboru chtěli fotbalisté Raduně Ste#159#yce usnadnit postup do IV. třídy.
Někteří sudí mají dohodu s konkrétními kluby, takže si je nemusí pokaždé kupovat. Ti organizačně vyspělejší nepodplácejí rozhodčí jen pro vlastní tým, ale hlídají si i soupeřovo počínání. Nejvyspělejší podfuk představuje "družstvo", což je dohoda několika klubů o scénáři celé ligy i o výběru oběti, která sestoupí do nižší soutěže.
Je o co bojovat: přes konta prvoligových klubů ročně proteče několik set milionů zlotých. V první lize ale už pár týmů patří velkým firmám, z nichž část je kótovaná na burze, čili financování kopané by mělo být transparentnější. Smlouvy hráčů ve Wisle Krakov se pohybují mezi 280.000 až 800.000 zlotých (od dvou do 5,7 milionu Kč). Ty je těžké podplatit.
Ale někteří hráči Górnika Zabrze v minulé sezoně brali jen 2000 zlotých měsíčně. Jestli se starali o rodinu, museli si nějak přivydělat. K prodávání zápasu se veřejně přiznaly i hvězdy jako Wlodzimierz Lubański a Andrzej Iwan. Ale korupce bývá doménou průměru, který brzy pozná, že na světových stadionech nezazáří. Dokud však hraje, chce si vydělat co nejvíc. Porážka se občas vyplatí.
V sezoně 2003/4 šest hráčů Polaru Vratislav vytvořilo syndikát, který kupoval a prodával zápasy v 2. lize. Čtyřem obviněným hrozí až pět let vězení. "Někdo přijde a říká: 'Buď švestičku spolkneš, anebo tě odděláme'. Musíš to skousnout, i když na švestky nemáš chuť," vylíčil Mariusz Ujek ze Zaglebia Sosnowiec, který se také dostal za mříže.
"S korupcí se musí bojovat, ale nelze ji porazit," tvrdí bývalý rozhodčí Wit #143#elazko. Někdejší předseda fotbalového svazu Kazimierz Górski řekl, že nejlépe by bylo vše spálit a začít od začátku.
Ale svaz, který je vládcem polského fotbalu, ani nepustil do kanceláří kontrolu z ministerstva, jehož šéf Zbigniew Ziobro by chtěl na svaz uvalit nucenou správu. Svaz získal i podporu od světového fotbalu, když FIFA pohrozila vyloučením reprezentace a klubů z mezinárodních soutěží (za vměšování vlády do chodu svazu). Na pokyn premiéra Kaczyńského jel do Curychu ministr sportu, ale šéf FIFA Sepp Blatter po čtyřech hodinách vyprávění o korupci v polské kopané řekl, že světový fotbal stojí za polským svazem.
Policisté dosud za fotbalovou korupci zatkli 51 lidí. Disciplinární komise svazu slibuje přísný postih, prý až osm klubů může být potrestáno sestupem. "Lze mluvit o šedesátce utkání, jejichž výsledek zařídil," tvrdí mluvčí prokuratury Leszek Karpina o Holiči, kterému soud prodloužil vazbu.
Ale nápad, jak porazit korupci, chybí. Klubům se hrozí ztrátou licencí, bodů a sestupem až o tři třídy. Známý trenér Andrzej Strejlau navrhl, aby profesionální rozhodčí v první lize bral 28.000 zlotých měsíčně (skoro 200.000 Kč). A někteří experti navrhují, aby zápasy pískaly ženy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist