Wimbledonští organizátoři "srovnali" odměny žen a mužů jako poslední ze čtveřice grandslamových podniků. Na tiskové konferenci oznámili, že prémie už letos budou v obou turnajích stejné.
Odměny se na londýnské trávě lišily 123 let. První vítězka dámské dvouhry Maud Watsonová dostala podle agentury AP v roce 1884 stříbrnou vázu za dvacet guinejí, zatímco William Renshaw převzal zlatou trofej za třicet guinejí. Rozdíl se pak ještě prohluboval. V roce 1968, kdy začala profesionální éra, brala Billie Jean Kingová 750 liber a Rod Laver téměř třikrát tolik.
Výdělky tenistek se těm mužským v poslední době vytrvale blížily, ale ještě loni byl mezi vítězi rozdíl 30 tisíc liber, tedy asi 1,25 milionu korun. Švýcar Roger Federer dostal 655 tisíc liber, Francouzka Amélie Mauresmová 625 tisíc.
All England Club se bránil tím, že muži hrají na 3 vítězné sety (tdy až pět hraných setů) a ženy pouze na dva (tedy maximálně 3 hrané sety).
"V jednadvacátém století je něco takového morálně neudržitelné," řekl loni ředitel ženského tenisového okruhu WTA Larry Smith. Za stejné odměny pro ženy hlasoval i trojnásobný wimbledonský vítěz John McEnroe. "Myslím si, že pokud hrají ženy a muži stejný turnaj, tak je směšné mít různé sazby odměn. Přispíá to i k posílení příkladu pro zbytek společnosti mít stejné odměny mezi pohlavími," prohlásil v deníku The Daily Telegraph.
"Tenis je jedním z mála sportů, v němž muži i ženy soutěží na stejném místě a ve stejném čase," zdůvodnil rozhodnutí srovnat odměny ředitel pořádajícího All England Clubu Tim Phillips. Dodal, že celkové náklady turnaje pro klub se zvýší o 600 tisíc liber.
"Největší tenisový turnaj na světě udělal další krok na žebříčku dokonalosti. Tleskám tomuto rozhodnutí klubu, který dokáže rozpoznat hodnotu ženského tenisu. Pro nás to není otázka peněz, ale rovnoprávnosti. Je to povzbuzení pro ženy na celém světě," řekla trojnásobná vítězka Venus Williamsová.
Další z vítězek turnaje Ruska Mária Šarapovová ji doplnila se slovy, že Wimbledon znovu potvrzuje, že je lídrem mezi tenisovými turnaji. "Rozhodnutí jen posílí vztah mezi hráčkami a jednou z největších sportovních událostí na světě," dodala.
V New Yorku a v Melbourne už vyplácejí stejné prémie oběma pohlavím již dávno bez rozdílu mezi šampióny nebo vypadlými v 1. kole. Paříž stejné odměny zavedla loni, ale pouze u vítězů, jen Wimbledon dosud lpěl na tradici. Výkonný šéf ženského okruhu turnajů WTA Larry Scott přivítal rozhodnutí Britů a apeloval na organizátory francouzského grandslamu, aby následovali tohoto příkladu. "Doufám, že je to pomůže přesvědčit, aby šli stejnou cestou jako ostatní turnaje," dodal. "Teď je French Open trochu pozadu. Myslím, že musíme udělat krok kupředu," řekla největší naděje francouzských fanoušků Mauresmová.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist