Potřebné ekonomické reformy důchodového nebo zdravotního systému tzv. duhová vláda nespustí především kvůli velkým programovým rozdílům jednotlivých politických stran. Případného odlivu zahraničních investorů se ekonomové neobávají.


"Předpokládám, že nová vláda odhodí všechny potřebné reformy do odpadkového koše. Bude to kabinet kosmetických změn. Dříve či později budou v zemi předčasné volby a v takovém čase bohužel politici nepopulární změny nedělají," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.


Případná duhová vláda bude podle Davida Marka z Patria Finance připomínat spíše studenou válku, kdy se budou jednotlivé strany držet v šachu a při každé vhodné příležitosti si budovat pozice pro volby. "Reformní úsilí lze očekávat patrně jen pod nátlakem vnějších institucí, jako je Evropská komise, případně při hrozbě zhoršení ratingu," uvedl Marek.
Řešení vidí v předčasných volbách co nejdříve, ke kterým by zemi měla dovést úřednická vláda.


Vznik duhové vlády může být podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška prospěšné z hlediska krátkodobého zajištění politické stability, střednědobě ale naráží na bariéru nepřekonatelných programových rozdílů mezi zúčastněnými stranami. Ukázkovým příkladem je podle něj Německo, které z hlediska reforem nyní přešlapuje na místě. "Investoři se tak budou na zárodky jakékoliv velké či supervelké koalice dívat s velkou dávkou skepse," uvedl Sobíšek.


"Neobávám se toho, že by ekonomiku začali opouštět investoři, protože ČR je stále země s komparativními výhodami lákajícími zahraniční firmy a zejména nesrovnatelně levnější kvalifikovanou pracovní silou ve srovnání se západní části Evropy," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.


Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory tzv. duhová vláda neuškodí ani nepomůže. "Za současných politických okolností bude vláda nejspíše schopna dělat pouze rutinní udržovací věci," uvedl s tím, že reakce finančních trhů na tuzemský politický vývoj bude minimální.
Pokud by se podle něj podařilo sestavit novou vládu, která přežije až do dalších voleb, bude to pro trh lepší zpráva, než že ezmi čeká další měsíce nejistot. "Slepenec stran se zásadně odlišným viděním budoucnosti nepřinese žádné reformy, na které Londýn čeká kvůli přijetí eura. Investoři proto budou věnovat vývoji na politické scéně stále méně pozornosti a budou se sžívat s vizí, že euro není a neude otázkou dne," uzavřel Pikora.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist