Brusel chystá novou "průmyslovou revoluci". Alespoň tak Evropská komise nazývá soubor opatření, která mají snížit závislost celého společenství na ropě a zemním plynu. Hlavním úkolem bude liberalizace trhu s energiemi, kde Brusel zatím selhal. Součástí nových návrhů je i snižování emisí oxidu uhličitého, jež by měly do roku 2020 klesnout o 20 procent. Vyplývá to z nového materiálu EK, jež bude v Bruselu oficiálně zveřejněn ve středu.

"Doba zajištěné, levné energie pro Evropu je za námi," uvádí komise. Pokud bude energetická spotřeba pokračovat současným tempem, závislost EU na dovezené energii se podstatně zvýší. V současnosti dovoz pokrývá zhruba polovinu energetické spotřeby, ale v roce 2030 by to mohlo být až 65 procent. Zvýšit by se do té doby měla také závislost na dovozu zemního plynu, a to až na 84 procent. "Evropa je čím dál tím víc zranitelná," dodala EK.

S energetickou závislostí je úzce propojený i objem emisí oxidu uhličitého. Energie se na celkovém objemu emisí podílejí 93 procenty. A právě tady podle Bruselu leží "kořeny klimatických změn". Se snižováním energetické závislosti by měl rovněž poklesnout objem vypouštěných emisí oxidu uhličitého. Pokud by vývoj pokračoval současným tempem, emise by do roku 2030 vzrostly o pět procent.

K dosažení vytčeného cíle by mělo EU pomoci několik kroků. Prvním a nejdůležitějším je liberalizace evropského trhu s energiemi. Komise podle návrhu bude nadále tlačit na větší oddělení producentů od distributorů a bude usilovat o vytvoření co nejvíce nezávislých regulátorů, kteří nebudou dohlížet pouze na národní zájmy, jako se tomu často děje.

Samotná liberalizace však celý problém nevyřeší. EU proto chce do roku 2020 výrazně zvýšit zastoupení biopaliv na trhu, zlepšit energetickou účinnost o 20 procent a v následujících sedmi letech zvýšit o polovinu dotace na výzkum zařízení, která neprodukují oxid uhličitý. Vzniknout by měl i určitý mechanismus, který by pomáhal zemím, jež se ocitnou bez dodávek energie.

Vysokou závislost evropského průmyslu na ruské ropě potvrzují i současné události, týkající se sporu mezi Ruskem a Běloruskem, který zastavil dodávky ropy přes ropovod Družba do Polska, Německa, Maďarska, ČR a na Slovensko. EU hodlá na Rusko tlačit, aby dodávky ropy v co nejbližší době obnovilo. Evropské země budou zatím čerpat ropu ze svých zásob. Tyto zásoby ovšem nevydrží déle než 100 dní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist