Pokud milujete léto u moře, ale neradi bydlíte s ostatními turisty v přeplněných hotelích, můžete si pořídit dům, apartmán nebo chatu přímo na pláži v některé z evropských zemí. Například v Chorvatsku či Španělsku lze tyto nemovitosti pořídit od dvou do pěti milionů korun. V Bulharsku dokonce ještě o něco levněji, ceny tady začínají na milionu korun.

Nejlevněji u Černého moře

"Dnes je asi nejlepší koupit si rekreační objekt na pobřeží Černého moře v Bulharsku či Rumunsku, jsou tam nejnižší ceny. Investice vložené do nemovitostí se navíc velice rychle zhodnocují," říká expert na nemovitosti Jaroslav Novák z firmy FC Finance - Consult.

Nedostupné však podle něj nejsou ani nemovitosti ve Španělsku, Chorvatsku, Řecku, Portugalsku či Itálii. V těchto zemích se nejnižší ceny za chatu či menší dvou- až třípokojový dům pohybují v průměru kolem tří milionů korun.

"Obvykle se udává celková cena domu, málokdo uvádí cenu za jeden metr čtvereční," říká Davor Kahofer ze společnosti Mediterranea, která nabízí zahraniční nemovitosti. Ceny přitom čeští zprostředkovatelé obvykle uvádějí v eurech.

Zájem o chaty i další nemovitosti v zahraničí vždy ovlivňuje roční období. Realitní kanceláře zaznamenávají, že klienti nejvíc poptávají domy u moře začátkem jara, v průběhu léta či začátkem zimy. "Je dobré vědět, kdy v jaké zemi začíná sezona. V Evropě je to většinou na jaře, na Seychelách začíná největší cestovní ruch zase na podzim," říká Jaroslav Novák z FC Finance - Consult.

"Bohatých Čechů, kteří chtějí přečkat zimu v teple u moře, stále přibývá, ale největší zájem o nemovitosti je začátkem léta," potvrzuje Jan Rejcha z realitní kanceláře Rellox.

Největší zájem mívají Češi o menší zděné domky o velikosti od 80 do 100 metrů čtverečních. Velká poptávka je i po nemovitostech s malou zahradou nebo přilehlým pozemkem. "Ale v poslední době roste zájem i o velmi drahé domy," dodává Rejcha.

Lidé, kteří chtějí koupit rekreační nemovitosti na pobřeží, se přitom nemusí poohlížet jen v Evropě. Například dřevěné chaty na Floridě lze pořídit už od čtyř milionů korun. Charakter kupních smluv a převody majetku na amerických úřadech jsou přitom podobné jako v Evropské unii.

Pomohou odborníci

Nemovitosti u moře se nejlépe shánějí přes realitní kanceláře, ať už české nebo zahraniční. Dům podle vašich požadavků najdou a případně zarezervují. Vyřídí za vás i převod majetku do osobního vlastnictví a komunikují s bankami.

Samotný proces koupě domu obvykle trvá několik týdnů a předchází mu podepsání kupní a rezervační smlouvy s příslušnou realitní kanceláří.

Tyto dokumenty musí být přeloženy do úředního jazyka země, kde si nemovitost kupujete. Překlady rovněž zařizují realitní kanceláře, tyto služby bývají většinou započítány do celkové ceny kupovaného domu.

Při jednání na úřadech a ve firmách v Evropské unii přitom Čechům jako doklad totožnosti postačí občanský průkaz.

Úvěr od zahraniční banky

Pokud nemáte dost peněz na koupi svého vysněného přímořského "sídla", můžete dokonce využít i nabídek zahraničních bankovních ústavů. Většina zemí v unii úvěry cizincům poskytuje a jejich pořizování se nijak neliší od systému českých bank.

Musíte samozřejmě prokázat, že budete schopni konkrétní majetek splácet, banka bude chtít znát vaše příjmy.

Ale úvěr si mohou zájemci o nemovitost v zahraničí vzít také u české banky.

Realitní kanceláře v Česku přijímají většinou platby v korunách i eurech. Investovat do nemovitostí se stále vyplácí. Cena domů se totiž může razantně zvýšit i během pár let.

Výhodné je i pronajímat

Podle odborníků na nemovitosti se vyplatí investovat nejen do velkých domů, ale i do menších a levnějších nemovitostí, třeba o rozloze 60 metrů čtverečních. Majitelé, kteří dům teprve splácejí a chtějí v něm strávit například jen léto, mohou zbytek ročního období dům pronajímat.

"Návratnost takové investice se tím velice urychlí," vysvětluje Jaroslav Novák z FC Finance - Consult.

Výhoda menších a levnějších nemovitostí je také v tom, že většinou bývají splacené rychleji než větší a dražší domy a majitel s nimi pak může dále obchodovat a vydělat.

Kolik stojí domy u moře